سکینه یعقوبی در TED : چگونه طالبان را از بستن مدرسه ام منصرف کردم


دکتر سکینه یعقوبی، زنی که صدها مدرسه در اوج ناامنی های افغانستان برای دختران دایر نمود و چندین بار نیز توسط گروه طالبان تهدید به مرگ شد در TED از خاطراتش می گوید .

هزاران دختر و پسر افغانی در مدارسی که خانوم یعقوبی تاسیس نموده تحصیل کرده انددکتر سکینه یعقوبی متولد افغانستان فرزند تاجری در افغانستان است که خوشبختانه علاقه داشت تا فرزندانش تحصیل کنند، ولی به دلیل ممنوع بودن تحصیل دختران در زمان طالبان، و همچنین عدم واگذاری خوابگاه به دختران دانشجو، ایشان مجبور گردید تا برای تحصیل به آمریکا مهاجرت کند .

بنابراین وی به امریکا رفته و تحصیلات خود را در دانشگاه کالیفورنیا در استوکتون پیش برد همچنین در رشته پزشکی عمومی، از دانشگاه لوما لیندا به درجه فوق لیسانس نایل گردید . خانم یعقوبی برای یک سال در دانشگاه دیترویت کار کرده و سپس از سوی کمیته بین المللی صلیب سرخ، استخدام شده و شروع به کار کرد.

جایزه اوپس سال 2013 به خانم یعقوبی اهدا شد

وی در اوج ناامنی های افغانستان، با اینکه به گفته خود وضعیت بسیار خوبی در آمریکا داشت، به خاطره عشق به وطن به اردوگاه پناهجویان در پاکستان باز میگردد که میلیون ها پناهجو در آنجا پناه داده شده بودند . ایشان در همان کمپ ها و چادرها شروع به آموزش به دختران کرده و کار خود را پیش می برد و این روند سالهای سال ادامه دارد .

در سال 2013، مرکز برکلی دانشگاه جورج تاون برای فعالیت دین، صلح و امور جهانی در امریکا، جایزه یک میلیون دالری "اوپس" را به سکینه یعقوبی رییس انستیتوت آموزشی افغان، اهدا کرد. وی خاطراتش را از دوران کودکی از زبان شیرین خود در سخنرانی که در سالن TED داشته تعریف میکند که حقیقتا بسیار درس آموز و شنیدنی است.

از دوبزرگوار عزیز خانم لیلا اتایی و سرکار خانم سهیلا جعفری به دلیل تهیه زیرنویس فارسی این ویدیو به نمایندگی از شما خوانندگان عزیز مقاله تشکر می کنیم.

آهنگی برای قهرمانم، زنی که به سوی طوفان پارو زد آهنگی برای قهرمانم، زنی که به سوی طوفان پارو زد
شبی بی نظیر با کنسرت یانی در کنار هرم Giza در قاهره شبی بی نظیر با کنسرت یانی در کنار هرم Giza در قاهره