مصاحبه با سوفیا کاپولا


مصاحبه با بازیگر و کارگردان سرشناس سینمای آمریکا ، سوفیا کاپولا

مصاحبه با سوفیا کاپولا

سوفیا کاپولا دختر فرانسیس فورد کاپولا که خود از کارگردان های مستقل و بنام آمریکاست ، در گفتگویی کوتاه از فیلم و سینما سخن گفته است . به نقل از فایننشیال تایمز، سوفیا کاپولا در گفتگو با این نشریه از تجربیاتش در عرصه سینما و زندگی سخن گفته است .

 1. خانم كاپولا ، مايكل داگلاس يك‌بار گفته بود كه طي پانزده سال اول مسير حرفه‌اي كاري‌اش احساس مي‌كرد كه « نفرين‌شده تا موفق شود » ، آن هم فقط به خاطر  شهرت پدرش . با توجه به اينكه شما هم مسير حرفه‌اي پدرتان را دنبال كرديد با اين احساس آشنايي داريد ؟
  فكر مي‌كنم به عنوان يك دختر دقيقا آنقدر فشار بر خودتان احساس نمي‌كنيد ، چون به نحوي انتظارها از شما كمتر است . من به هيچ وجه فشار بيش از حدي را تحمل نكردم و از همان ابتدا توانستم روش خودم را پيدا كنم . البته كه من به پدرم و اصليتم افتخار مي‌كنم اما من همچنين نحوه كار و سبك خودم را دارم .

 2. آيا پدرتان به شما آموزش داد ؟
  نه . البته او از همان سنين كم هميشه با من درباره فيلمسازي و فيلمنامه‌نويسي صحبت مي‌كرد اما فكر مي‌كنم اين بيشتر به خاطر اين بود كه اين مسائل براي خودش جذاب و هيجان‌انگيز بودند و هدف آموزش نبود .

 3.  چطور راه خود را پيدا كرديد ؟
  مدتي طول كشيد تا مسير خودم را پيدا كنم ؛ چيزهاي مختلفي را امتحان كردم . از خانه رفتم بيرون ،‌ به كالج رفتم و حتي كمپاني توليد لباس خودم را توليد كردم كه همكارهايي در ژاپن داشت ، اما وقتي كه اولين فيلم كوتاهم را ساختم مي‌دانستم راهم اینجاست . پيدا كردن كتاب « خودكشي‌هاي دوشیزه » نقطه عطفي براي من بود چون آن كتاب را خيلي دوست داشتم و احساس مي‌كردم بايد از آن دفاع كنم .

 4.  پدر شما به نحوي شما را مجبور كرد تا جاي وينونا رايدر را در فيلم « پدرخوانده 3» بگيريد . آيا اين تجربه ترسناكي بود ؟
  خيلي سخت بود چون من 18 سالم بود و در اين زمان آخرين كاري كه مي‌خواهيد بكنيد اين است كه به حرف پدر و مادرتان گوش كنيد . پدرم داشت كارگرداني مي‌كرد ، بنابراين عجيب بود چون من طبيعتا يك بازيگر نيستم اما مي‌خواستم همه چيز را امتحان كنم و انتظار نداشتم اين همه آدم فيلم را تماشا كنند . من با « پدرخوانده » به عنوان چيزي آشنا بزرگ شدم اما براي من يك شاهكار خارق‌العاده نبود . يك تجربه يادگيري بود اما از آنجا كه هيچ‌وقت نمي‌خواستم بازيگر باشم از اينكه مردم از حضور من در اين فيلم خيلي خوشحال نبودند ناراحت نشدم . در كل خوب بود چون اين نوع تجربه‌ها انسان را قوي‌تر مي‌كنند .

 5.  پس حتي بعد از حضور در چنين فيلم بزرگي هيچ وقت به ذهنتان نرسيد كه بازيگري را به عنوان حرفه خود انتخاب كنيد ؟ احتمالا مي‌توانست آسان باشد ...
  قبل از آن هيچ‌وقت نمي‌خواستم بازيگر باشم و بعدش هم مي‌خواستم به مدرسه هنر بروم . اما آن تجربه حالا براي كار كردن با بازيگران كمك مي‌كند . از آنجا كه پدرم مرا كارگراني كرد حداقل تا حدودي مي‌دانم آن‌ها چه احساسي دارند .

 6.  اين حقيقت دارد كه پدرتان حتي تولد شما را هم فيلمبرداري كرد ؟
  بله پدرم از صحنه تولدم فيلم گرفت . امروز خيلي از مردم اين كار را مي‌كنند اما فكر مي‌كنم آن موقع كمي غيرعادي‌تر بود . راستش كمي بامزه بود چون وقتي دكتر به پدرم گفت من دخترم او دوربين را انداخت چون خيلي سورپرايز شده بود . فيلم تجارت خانوادگی ماست .

 7. سوفیا و پدرش فرانسیس فورد کاپولا

 8.  بعد از بزرگ شدن در یک خانواده بزرگ حالا به نظرتان خانواده چقدر مهم است ؟
  خيلي مهم . ما همه طوري بزرگ شديم كه هميشه بدانيم خانواده خيلي مهم است . احتمالا يك موضوع ايتاليايي از سمت پدري‌ام است .

 9.  پس كار كردن با برادرتان به عنوان تهيه‌كننده طبيعي است ؟
  من عاشق کار كردن با برادرم هستم و او كسي است كه كمپاني تهيه خانوادگي را اداره مي‌كند . ما خيلي خوش‌شانس هستيم كه مي‌توانيم با هم كار كنيم و داشتن برادر بزرگ‌تر سر صحنه خيلي خوب است .

 10.  درك خاصي بين شما دو نفر هست كه تنها يك برادر و خواهر مي‌توانند داشته باشند ؟
  بله او مرا انقدر خوب مي‌شناسد كه مي‌تواند به جاي من هم تصميم بگيرد و مي‌داند چه چيزي دوست دارم .

 11.  مادر شدن چطور زندگي شما را تغيير داد ؟
  وقتي فرزندم به دنيا آمد اول يك سال مرخصي گرفتم . وقتي شروع به نويسندگي كردم فهميدم كه اوضاع تغيير كرده‌ چون قبلا شب‌ها را بيدار مي‌ماندم و مي‌نوشتم اما الان متفاوت است .

 12.  كارگردان‌ها اغلب مي‌گويند كه ساختن فيلم مانند بزرگ‌ كردن يك بچه مي‌ماند . شما با اين حرف موافقيد ؟
  فكر كنم هر پروسه خلاقانه‌اي را مي‌توان به اين مسئله ربط داد . اما هنوز هم مقايسه اين دو با هم خيلي سخت است .

 13.  شما كارگردان سخت‌گيرتري هستيد يا مادري سخت‌گيرتر؟
  من تحت هر دو شرايط سخت‌گير هستم . كارگردان‌ها معمولا مي‌خواهند هميشه كنترل را در دست داشته باشند ، اما شخصيت من تغيير نمي‌كند . من فرياد نمي‌زنم اما هنوز مي‌دانم مي‌خواهم چيزها چطور باشند و مطمئن مي‌شوم افرادي را دارم كه اين كار را برايم انجام دهند . ياد گرفتم تا حس دروني‌ام را دنبال كنم و سعي كنم چيزها را تا آنجا كه مي‌توانم به آن نزديك كنم .

فرانسیس فورد کاپولا ابراز پشیمانی کرد فرانسیس فورد کاپولا ابراز پشیمانی کرد