10 راهکاری که باید در راستای حفظ آرامش خود انجام دهید


بعضي افراد معتقدند وقتي مشکلي براي فرد پيش مي آيد، زندگي مانند آهن ربا عمل مي کند و همه مشکلات ديگر را هم به سمت او مي کشد!

10 راهکاری که باید در راستای حفظ آرامش خود انجام دهید

همه ما در کار و زندگی خویش با چالش هاي متفاوتي روبرو مي شويم، ولی بنا به گفته «جيمز آلن» يکي از نويسندگان انگليسی «هر چه قدر انسان با مشکلات بيشتري دست و پنجه نرم کند از موفقيت بيشتري برخوردار مي شود و قدرت تاثيرگذاري بيشتري هم روي ديگران خواهد داشت به شرطي که بهترين واکنش را در مقابل مشکلات از خودش نشان دهد.» در نتیجه ما بايد به دنبال پیدا کردن راهکارهایی  براي رویارویی با مشکلات و بحران هاي زندگي باشيم. 

طبق نتایجی که از تحقیقات علمی به دست آمده ، رابطه مستقيمي بین حفظ آرامش و بازدهي اشخاص وجود دارد و اين تنها در صورتي به دست مي آيد که شما با راهکارهايي موثر براي حفظ و ثبات  آرامش در زمان بروز مشکلات آشنا باشيد.این راهکارها که در نتایج تحقیات مذکور به عنوان راه حل ذکر شده است توسط تیم بستیوال برای شما جمع آوری شده است.

1. برنامه ريزي کنيد:
 همانطور که میدانید ما همگی از مشکلاتی که در پیش رویمان است بی خبریم؛ اما همیشه تصويري کلي از مسائل و مشکلاتی که احتمال دارد با آن ها روبرو شويم در ذهن داريم و گاهي مي توانيم در اين زمينه پيش بيني هايي داشته باشيم؛ بنابراين سعي کنيد از قبل درباره چند احتمالي که ممکن است به وقوع بپیوندد فکر کنيد و راهي براي مديريت آن ها پيش بيني کنيد. اين نوع برنامه ريزي کمک بسيار بزرگي به شما خواهد کرد.

2. از افکار منفي دوري کنيد:
ما معمولاً بدترين نتايج را براي شرايط پيش آمده به خصوص در زمان مشکلات، پيش بيني مي کنيم. به جاي کمک گرفتن از قدرت تجسم براي آسيب رساندن به خود، از آن براي حل مشکلات استفاده کنيد.

3. نحوه نفس کشيدن خود را کنترل کنيد: 
وقتی به استرس دچار میشوید ، معمولا نفس هاي سطحی و کوتاهی مي کشيد. اين حالت نیز روی شیوه قضاوت شما تاثير منفي خواهد گذاشت. در چنين شرايطي سعي کنيد از راه بيني نفس هاي عميق بکشيد، چند لحظه نفس خود را در سينه حبس و آن را از راه دهان خارج کنيد.

4. به خود اعتماد کنيد: 
بعضی مواقع دلايل موجهي براي تغيير برنامه از پيش تعيين شده وجود دارد؛ مثلا ممکن است شرايط پيش آمده اطلاعات تازه ای در خصوص وضعيت فعلی در اختيار شما قرار دهد. در صورت عدم وجود يک دليل قانع کننده، مطابق همان برنامه قبلي عمل کنيد. انتخاب ها و تغييرات نسنجيده فقط باعث بروز آشفتگي و اجراي برنامه نامناسب مي شود.

5. روي ابعاد مثبت قضيه تمرکز کنيد:
 سرزنش کردن خود به خاطر موفق نبودن در انجام برخي کارها، هيچ کمکي به بهبود شرايط نخواهد کرد. بهتر است به جاي اين کار، به دليل موفقيت هايي که داشته ايم، خوشحال باشيم. هر قدر سعي بیشتری بر روي تمرکز بر ابعاد مثبت مسائل داشته باشیم ، در زمان بروز مشکلات کمتر دچار استرس خواهيم شد.

6. در هر مقطع زماني، تنها روي يک کار تمرکز کنيد: 
معمولاً انجام همزمان چند کار باعث ايجاد آشفتگي مي شود. سعي کنيد تنها يک کار را انتخاب و پيش از شروع کار بعدي روي انجام آن تمرکز کنيد.

7. انعطاف پذير باشيد: 
ممکن است گاهي با وجود برنامه ريزي درست و کامل، اتفاقات غيرمترقبه اي باعث شود شرايط تغيير کند. در چنين شرايطي بايد خود را براي مديريت شرايط جديد آماده و سعي کنيد با يافتن راهکاري مناسب مشکلات را رفع کنيد.

8. وقت خود را صرف کارهاي جزئي نکنيد: 
همه کارها از اهميت يکساني برخوردار نيستند. ممکن است رسيدگي نکردن به برخي کارها، پيامدهاي مهمي را به دنبال نداشته باشد. اولويت بندي کارها به شما کمک مي کند در زمان هجوم مشکلات با موفقيت کنترل شرايط را در دست بگيريد.

9. تا ۱۰ بشماريد :
زماني که تصور مي کنيد همه درها به روي شما بسته شده است، سعي کنيد استراحت کنيد و با ديدي متفاوت به شرايط نگاه کنيد. تا ۱۰ بشماريد. اين کار به شما فرصت کافي مي دهد تا طرز فکرتان را تغيير دهيد. ممکن است بعد از انجام اين کار متوجه شويد موضوعي که باعث ناراحتي شما شده است از اهميت بالايي برخوردار نيست.

10. انجام برخي کارها را به ديگران محول کنيد: 
هرگز از درخواست کمک از ديگران نترسيد، گاهي هم در مقابل، شما به آن ها پيشنهاد کمک بدهيد. اگر با خود فکر کنيد در زمان بروز مشکلات تنها نخواهيد ماند، آرامش خاطر بيشتري خواهيد داشت.

مقالات بیشتر در رابطه با روانشناسی و سایر دسته ها را در بستیوال بخوانید.

      

علي ترابيان، کارشناس ارشد روان شناسي

 

مریل استریپ : من فمنیست نیستم مریل استریپ : من فمنیست نیستم
اسکار 2016 و فیلم های سینمایی ایران اسکار 2016 و فیلم های سینمایی ایران