اسکار 2016 و فیلم های سینمایی ایران


همه ساله و در آخرین روز های شهریور ماه ، هیاتی برای انتخاب نماینده سینمایی ایران در مراسم اسکار سال تشکیل می شود که امسال فیلم محمد رسول الله برگزیده نماینده سینمای ایران در این مراسم خواهد بود . اما در این مقاله گذری داریم بر فیلم های ایرانی بازمانده از اسکار 2016

اسکار 2016 و فیلم های سینمایی ایران

طبق رسم همه ساله و در روز های آخر شهریور ماه هیاتی موسوم به هیات انتخابی اسکار تشکیل می شود و از میان فیلم های برگزیده سال سینمای ایران نماینده سینمای ایران در مراسم اسکار را انتخاب می نماید . این هیات که به طور معمول متشکل از چند نویسنده ، کارگردان می باشد ، امسال فیلم محمد رسول الله را به عنوان نماینده سینمای ایران در مراسم اسکار 2016 برگزید .

به طور معمول بازه زمانی برای اکران این فیلم ها وجود دارد که این بازه از مهر سال گذشته شروع و تا مهر امسال زمان می برد و هر فیلمی که در این تاریخ اکران گردد می تواند به عنوان یکی از نامزد های انتخابی اسکار قرار بگیرد . برای دسته بندی نیز می توان این فیلم ها را به سه دسته فیلم های فاخر ، فیلم های هنر و تجربه و فیلم ها بدنه تقسیم نمود .

بر خلاف بسیاری از تصورات مراسم اسکار ، جشنواره نیست که فیلم‌ها در یک دوره‌ی دوهفته‌ای یا ده‌ روزه برای عموم علاقه‌مندان و داورانی معدود به نمایش درآیند ، بلکه محفلی آکادمیک است که از سوی گروه پرجمعیت چندهزار نفره‌ی اعضای آن (شامل سینماگران و رسانه‌ پردازان) فیلم‌ها بر مبنای میزان اعتبار بین‌المللی‌شان در امور نمایش عمومی و پخش و با سابقه‌ی اکران در قبل از موعد مقرر ارسال و معرفی، مورد بررسی قرار می‌گیرند. پس این انتظار که ما باید فیلم‌هایی را بفرستیم که بتواند بر تماشاگران اسکار تأثیر بگذارد و پیام جهانی‌مان را دریابند از اساس غیرواقع‌بینانه و ناشی از بی‌اطلاعی گوینده‌اش از مناسبات این محفل سینمایی است. یک فیلم باید قبل از اسکار بتواند تأثیر جهانی‌اش را گذاشته باشد تا بعداً ظرفیت حضور در رقابت‌های اسکار را پیدا کند، نه این‌که اول در اسکار تماشاگر بیابد و بعداً موج بین‌المللی برانگیزد.

در بین فیلم‌های نماینده سینمای ایران ، کم‌تر اثری را می‌توان یافت که ویژگی های حضور در این مراسم را داشته باشد ، چرا که از اساس به خاطر ساختار ضعیف سینمایی‌ مورد استقبال قرار نمی گیرند ، یا به دلیل فاصله‌شان از مناسبات نمایش و پخش بین‌المللی قابلیت مطرح شدن پیدا نمی‌کنند، یا اصلاً آن قدر با زبان جهانی سینما فاصله دارند و از پوسته‌ی بومی-محلی خود بیرون نیامده‌اند که عملاً به فقدان ارتباط با مخاطب غیرایرانی می‌انجامند . اکثر قریب به اتفاق این آثار در سینمای ایران هم چندان مورد استقبال فضاهای تخصصی-تحلیلی قرار نگرفته‌اند.

از بین فیلم‌های مطرح این گروه می‌توان به قصه‌ها (رخشان بنی‌اعتماد) ، شیار۱۴۳ (نرگس آبیار) ، دوران عاشقی (علیرضا رییسیان) و رخ دیوانه (ابوالحسن داودی) اشاره کرد که متأسفانه هر یک نقص‌هایی دارند. قصه‌ها اگرچه برخی قسمت هایش عالی هستند، اما افت شدید در قسمت های دیگر باعث تردید در انتخاب می‌شود، اگرچه موضوعی که فیلم‌ساز در اثرش دنبال می‌کند، ظرفیت زیادی در جذب سلیقه‌های اسکاری دارد. شیار۱۴۳ با توجه به نگاه جدیدی که در سینمای ایران به عرصه‌ی جنگ و خانواده‌های قربانیان جنگ دارد و نیز با توجه به فضای ویژه‌ای که در ارتباط با زنان در ساحت جنگ تدارک دیده است می‌تواند بسیار قابل‌توجه باشد .

فیلم‌های گروه هنر و تجربه از آن‌جا که لحنی غیرکلاسیک را در روایت و ساختارشان برگزیده‌اند، چندان جایی در ذائقه‌ کلاسیک‌ پسند حاکم بر  مراسم اسکار ندارند. بنابراین متأسفانه فیلم‌های خوبی مثل پرویز (مجید برزگر) و سیزده (هومن سیدی) و در دنیای تو ساعت چند است ؟ (صفی یزدانیان) را نمی‌توان در فهرست گنجاند. اما در این بین فیلم ماهی و گربه (شهرام مکری) را می توان یک استثنا دانست . این فیلم با توجه به رویکرد پست‌مدرنش در ارجاع به مایه‌های آشنای سینمایی و نگاه خلاقانه‌ای که به ژانر وحشت افکنده است و ساختار متنی‌اش در فضایی هولوگرافیک و سیال ، با اتکا به موفقیت‌های قابل‌ توجه بین‌المللی‌اش ، می‌تواند امید زیادی را در جلب نگاه اسکاری‌ها به خود بیافریند. این فیلم در ساختار سینمای ایران، فضای کاملاً جدیدی دارد و از نمونه‌هایی که تا به حال مخاطب خارجی از سینمای ما دیده است، متفاوت است. سلیقه‌ی اسکاری‌ها اگرچه به حوزه‌های متعارف سینمایی نزدیک است، ولی اگر فیلمی بتواند با ساختاری غیرهالیوودی جذابیت‌های تأمل‌برانگیز داشته باشد احتمال موفقیتش در اسکار کم نیست .

تنها فیلم فاخری که امسال به عنوان کاندیدا در لیست هیات انتخابی وجود داشت فیلم محمد رسول‌ الله است ، فیلمی که برخی اشخاص سیاسی نیز علاقه مند ارسال آن  به اسکار هستند. این اثر در عین موضوع بسیار محترمی که دارد و با وجود هزینه‌های فراوان دارای صحنه‌آرایی و جلوه‌های ویژه و فیلم‌برداری ضعیفی می باشد و احتمال انتخاب آن در اسکار 2016 بسیار کم است . دلایلی که می توان برای انتخاب نشدن این فیلم در مراسم اسکار 2016 به شرح زیر است .

  1. فیلم‌های تاریخی-مذهبی خارجی سابقه‌ی موفقیت در مراسم اسکار را ندارند
  2. فیلم به لحاظ روایت‌پردازی و داستان‌گویی و شخصیت‌پردازی ضعیف است
  3. در بخش بهترین فیلم خارجی زبان اسکار بیش از آن‌که جلوه‌های ویژه و صحنه‌های شگفت‌انگیز جلب توجه کنند، خلاقیت‌های هنری مورد توجه است
  4. فیلم در تنها حضور خارجی‌اش در جشنواره‌ی مونترال ، موفقیت سینمایی‌ کسب نکرده است و منتقدان معتبر درباره‌ اش تحلیل مثبتی ارائه نداده‌ اند

در بین کاندیده های سینمای ایران برای اسکار 2016 به نظر می‌رسد فیلم ماهی و گربه احتمال بیشتری را برای گرفتن جایزه در اسکار 2016 داشته باشد . اما حیف که فیلم دیگری انتخاب شده و دیگر امیدی برای این فیلم وجود ندارد .

برای دسترسی به اخبار و مقالات سینمایی می توانید به لینک صفحه اصلی سایت بستیوال مراجعه نمایید .

10 راهکاری که باید در راستای حفظ آرامش خود انجام دهید 10 راهکاری که باید در راستای حفظ آرامش خود انجام دهید
راه های غلبه بر کمال گرایی راه های غلبه بر کمال گرایی