وودی آلن به فیلم سازی دیجیتال روی می آورد


وودی آلن بازیگر و کارگردان بزرگ سینمای هالیوود ، چندی پیش اعلام کرد که قصد دارد فیلمبرداری فیلم جدیدش را به صورت دیجیتال انجام دهد

وودی آلن به فیلم سازی دیجیتال روی می آورد

وودی آلن کارگردان و بازیگر مشهور سینمای هالیوود اعلام كرد فيلم جديدش را كه با اسم مستعار «وسپ 2015» ساخته با تكنولوژي ديجيتال جلوي دوربين برده است. وودي آلن تاكنون دست به تجربه‌هاي مختلفي زده و فيلم كلاسيك «منهتن» او اداي ديني به قدرت فيلم سياه و سفيد بود. اما به نظر مي‌رسد وودي آلن قصد داشته از سنت‌هايي كه سال‌ها به آنها وفادار بوده دست بكشد و با پذيرش ساخت این فیلم به دنیای دیجیتال پا بگذارد .

وی كه دسامبر امسال 80 ساله مي شود اعلام كرد فيلم جديدش با بازي استيو كارل و كريستين استوارت با استفاده از سيستم دجيتال فيلمبرداري شد. همكار دايمي وودی آلن يعني ويتوريو استورارو كه جايزه آكادمي اسكار را براي فيلمبرداري «اينك آخرالزمان» ، «قرمز» و «آخرين امپراتور» برده آلن را ترغيب كرد تا وارد اين وادي جديد شود. اين كارگردان از دوربين سوني F65 استفاده كرد كه حدود 20 هزار پوند به فروش مي رسد و رزلوشن آن 8K است. لازم به ذکر است که استورارو فیلمبرداری فیلم جدید مجید مجیدی ، محمد رسول الله را انجام داده است .

استورارو گفت: من ديده‌ام كه با اين دوربين چه فيلم‌هاي زيبايي مي شود گرفت و تصاويري از 4K  به عمق يك به دو به دست مي دهد. اين تركيب مورد علاقه من است. به همين دليل وقتي وودي من را صدا كرد و خواست تا فيلمبردار فيلم جديدش باشم كه با عنوان «WASP 2015» در دست ساخت قرار گرفت، همان موقع تصميمم را گرفتم.
اين فيلمساز افزود: من او را متقاعد كردم تا فيلم جديدش را به صورت ديجيتال ضبط كند و به همين دليل ما با هم شروع به سفر در دنياي ديجيتال كرديم. حالا مي شود گفت دوره سوني F65  است.

آلن در جشنواره فيلم كن امسال گفته بود : ديجيتال به نظر خوب مي‌رسد، به شرطي كه خوب انجام شود. فيلم‌ها وقتي عالي هستند كه عالي ساخته شوند. چيزي كه در اين باره مطرح است بيش از اين است كه بگويي موجي است كه در آينده برمي‌خيزد. اين موجي است كه حالا برخاسته ، واقعا اين طور شده است. من شات‌هاي ديجيتال را مي‌بينم كه توسط فيلمبرداران خوبي گرفته شده و خيلي زيبا هستند و من نمي‌توانم تفاوتي بين آنها با دوربين غيرديجيتال ببينم. بنابراين مخالفتي با آن ندارم و مي توانم سريع‌تر تدوين كنم.
الن سبك بصري خاص خودش را دارد . او در فيلم «شوهرها و زن‌ها» كه يك كمدي درام متعلق به سال 1992 است، به سبك بداهه در فيلمسازي استفاده كرد و از تكنيك دوربين روي دست بهره گرفت.

فيلمبرداري فيلم جديد آلن در ماه آگوست(مرداد) در نيويورك و لس آنجلس شروع شد و جني آيزنبرگ، بليك ليولي، پاركر پوسي و كن استات بازيگران آن بودند.
از اين دوربين سوني كلاديا ميراندا فيلمبردار برنده جايزه اسكار براي ساخت «سرزمين فردا» استفاده كرد.

اين اولين فيلم آلن است كه از فيلم «در هر حال كار مي‌كند» در سال 2009 در اين شهر ساخته شده و دومين فيلم اوست كه در يك دهه اخير در اين شهر فيلمبرداري شده است. آلن كه معمولا در جولاي دست به فيلمبرداري مي‌زد، به نظر مي‌رسد حال و هواي متفاوتي را براي اين فيلم در نظر داشت. او قرار است براي سال آينده يك سريال تلويزيوني هم براي آمازون بسازد.

برای دسترسی به اخبار و مقالات در زمینه سینما و نیز سایر زمینه به لینک صفحه اصلی سایت بستیوال مراجعه نمایید .

ساخت مجدد فیلم پاپیون ساخت مجدد فیلم پاپیون
چهره متفاوت کیت وینسلت در استیو جابز چهره متفاوت کیت وینسلت در استیو جابز