توصیه هایی برای پیشگیری از بیماری های قلبی در زنان


بیماری های قلبی – عروقی یکی از مهم ترین عوامل مرگ و میر در زنان می باشد.در این مقاله سعی بر آن داریم تا توصیه هایی که مانع به وجود آمدن این بیماریها شود را بیان کنیم

بیماری های قلبی – عروقی یکی از مهم ترین عوامل مرگ و میر در زنان می باشد.
هر دقیقه ای که می گذرد ، زنی جان خود را بر اثر بیماری های قلبی – عروقی از دست می دهد و این بیماری ها شامل : بیماری های عروق قلب ، سکته ، فشار خون بالا ، نارسایی قلبی ، بیماری شریان های قلب و نا منظم بودن ضربان قلب می باشد . به همین علت توصیه می شود تمام زنان ، حتی انهایی که سابقه این بیماری ها در خانواده آنها وجود نداشته حتماً مراجعه منظم به پزشک داشته باشند .
اگرچه ژنتیک نقش مهمی را در ابتلای به این بیماری ها دارا می باشد ، اما یک زن می تواند قدم هایی را در جهت کاهش احتمال ابتلای به این بیماری های قلبی - عروقی بردارد . موسسه قلب امریکا این موارد را توصیه می کند :

موارد توصیه شده برای زنان در پیشگیری از بیماری های قلبی

- به سیگار بگویید «نه » !
اگر شما فردی سیگاری هستید همین حالا انرا خاموش کنید . این عادت بسیار بد احتمال مرگ شما را 3 برابر می کند زیرا با بالا بردن فشار خون زمینه را برای لخته شدن خون فراهم کرده و سبب بروز حملات قلبی و سکته می گردد . با کنار گذاشتن سیگار ، در طی یک سال احتمال حمله قلبی در شما به 50% کاهش پیدا می کند . 
مراقب دور کمر خود باشید

موارد توصیه شده برای زنان در پیشگیری از بیماری های قلبی

با داشتن فعالیت فیزیکی مناسب مانند : ورزش کردن ، همواره میزان کالری را که از مواد غذایی دریافت می کنید با میزان کالریی که می سوزانید برابر باشد . همیشه مراقب سایز قسمت میانی بدن خود باشید . اگر شکم بزرگی دارید احتمال وجود چربی در درون و اطراف اندام های شکمی شما خیلی زیاد می باشد و از آنجایی که این چربی ها می توانند آزاد شده و به عنوان اسیدهای چرب خطرناک وارد جریان خون گردند و سبب گرفتگی شریان ها گردند برای شما بسیار خطرناکند . اگر سایز دور کمر شما از 75 سانتیمتر بیشتر است این چراغ خطر است . (برای نژادهای مختلف مانند آسیایی و آسیای جنوبی این رقم باید پایین تر باشد ) .

موارد توصیه شده برای زنان در پیشگیری از بیماری های قلبی

- فعالیت فیزیکی داشته باشید 
در روز حداقل 30 تا 60 دفیقه فعالیت بدنی داشته باشید ؛ ورزش کردن به هر شکلی سبب کاهش فشار خون ، کاهش استرس شده و چربی خوب خون (HDL) را افزایش می دهد .

موارد توصیه شده برای زنان در پیشگیری از بیماری های قلبی

- از فلفل به جای نمک استفاده کنید . 
همواره فشار خون خود را در حالت 8/12 یا پایین تر از آن نگاه دارید . برای رسیدن به این هدف ، نمک را از رژیم غذایی خود کم کنید ؛ خوردن نمک زیاد همزمان با بالا رفتن سن سبب افزایش فشار خون در زنان می گردد . زنانی که بالای 50 سال می باشند باید میزان مصرف نمک را به 150 میلی گرم در روز کاهش دهند اگر شما دارای سابقه فشار خون بالا 9/14 می باشید حتماً داروهایی را که پزشک برایتان تجویز کرده ، مصرف کنید .

موارد توصیه شده برای زنان در پیشگیری از بیماری های قلبی

- مصرف چربی های ترانس و اشباع را کاهش دهید .
این نوع چربی ها در غذاهای آماده و انواع شیرینی جات و چیپس ها وجود دارد ، این چربی ها با افزایش دادن چربی های بد خون (LDL) سبب مسدود شدن شریان ها و یا پارگی شریان و تشکیل لخته می شود که در این صورت با بسته شدن شریان حمله قلبی رخ می دهد . مراقب باشید که چربی کل خون شما زیر 200 میلی لیتر باشد .

موارد توصیه شده برای زنان در پیشگیری از بیماری های قلبی

- سبزیجات و میوه جات زیاد مصرف کنید . 
میوه و سبزیجاتی مانند : اسفناج ، هویج ، هلو و توت ها دارای مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و همچنین فیبر بالایی می باشند .

موارد توصیه شده برای زنان در پیشگیری از بیماری های قلبی

- ماهی بخورید – حداقل هفته ای دو بار 
ماهی تون ، سالمون و قزل آلا سرشار از اسیدهای چرب امگا می باشند که سبب افزایش چربی خوب خون (HDL) می گردند ، اگر گوشت می خورید سعی کنید گوشت با استخوان و بدون چربی باشد .

- مراقب زمان باشید ! 
زمان در ابتلای به بیماری های قلبی – عروقی در زنان بسیار مهم است زیرا زنان به علت ترشح هورمون استروژن در بدن خود که بطور طبیعی صورت می گیبرد یک عامل حفاظتی در برابر بیماری های قلبی – عروقی دارند اما زمانی که به سن یائسگی می رسند با از دست دادن این عامل و عدم ترشح هورمون استروژن باید شدیداً مراقب باشند تا در این زمان احتمال بروز این بیماری ها را کاهش دهند .

ترجمه : منیره نوری فرد|نورترجمه

معرفی 10 سریال سیاسی پربیننده معرفی 10 سریال سیاسی پربیننده
فاطمه معتمد آریا نامزد جایزه بهترین بازیگر زن Asia Pacific شد فاطمه معتمد آریا نامزد جایزه بهترین بازیگر زن Asia Pacific شد