رومینگ چیست ؟ همه چیز درباره سرویس رومینگ ایرانسل


جابه‌جایی (رومینگ) در ارتباطات بی سیم به معنای گسترش سرویس اتصال در مکانی غیر از مکانی که آن سرویس ثبت شده است، می‌باشد.

رومینگ چیست ؟ همه چیز درباره سرویس رومینگ ایرانسل

رومینگ یا همان سرویس رومینگ بین الملل را میتوان امکان استفاده از تلفن همراه برای ارسال یا دریافت صوت،دیتا وپیامک هنگام مسافرت به خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور کشور مبدا، با استفاده از شبکه های تلفن همراه کشور مقصد، تعریف کرد

و یا به زبان ساده تر و خلاصه هنگامیکه از ایران خارج شده و به محدوده رومینگ بین المللی وارد می شوید سیم کارت شما به صورت خودکار به حالت رومینگ تبدیل می شود. 

مقاله پیش رو مربوط سرویس رومینگ ایرانسل می باشد. اگر شما از مشترکین همراه اول می باشید می توانید به مقاله همه چیز درباره سرویس رومینگ همراه اول رجوع کنید.

فعال سازی سرویس رومینگ برای مشتکین اعتباری ایرانسل:

پیش از آغاز سفر موارد زیر را بررسی کنید:

1. مطمئن شوید که ایرانسل با کشور مقصد دارای توافقنامه رومینگ است.
2. با شماره گیری کد #1*111* از سیم کارت اعتباری خود، سرویس رومینگ را فعال کنید. در صورتی که از روش‌ شارژ با #۷* استفاده می‌کنید، نیازی به بهمراه داشتن کارت شارژ در سفر نیست

فعال سازی سرویس زومینگ برای مشترکین دائمی ایرانسل :

لازم است جهت استفاده از سرویس رومینگ صورتحساب های قبلی خود را به طور کامل پرداخت کرده باشید.
ابتدا با خدمات مشترکین ایرانسل با شماره ۷۰۰ از خط ایرانسل یا ۰۹٣۷۷۰۰۰۰۰۰ از سایر خطوط تماس بگیرید و کلیه اطلاعات لازم را دریافت نمایید، سپس ضروری است مبلغ ۸ میلیون ریال سپرده رومینگ را پرداخت نمایید. (این مبلغ قابل بازگشت است.)
جهت پرداخت می توانید از یکی از روش های زیر استفاده کنید:

1. مراجعه حضوری به شعب بانک های ملت، ملی یا تجارت (شماره حساب 96/444440 بانک ملت؛ ۲۰۰۲۱۹۲۹۰۰۰۸ بانک ملی و۲۱۰۴۴۷ بانک تجارت)
2. پرداخت اینترنتی از طریق سایت بانکداری بانک ملت
3. از طریق سایت ایرانسل (قسمت پرداخت اینترنتی صورت حساب)
4. از طریق کنترل حساب اینترنتی (برای به دست آوردن رمز کنترل حساب اینترنتی، یک پیامک خالی به شماره ۱۳۰بفرستید)

به غیر از روش ۴، درج «کد شناسه پرداخت» در زمان پرداخت ضروری است. جهت دریافت کد شناسه پرداخت #۱*۱*۱۳۰* را از خط خود شماره گیری نمایید.

در این مرحله، مجدداً با خدمات مشترکین ایرانسل با شماره ۷۰۰ از خط ایرانسل یا ۰۹٣۷۷۰۰۰۰۰۰ از سایر خطوط تماس بگیرید و از فعال شدن نهایی سرویس رومینگ اطمینان حاصل نمایید.

چگونه از فعال شدن ناخواسته سرویس رومینگ ایرانسل در مناطق مرزی جلوگیری کنیم؟

در مناطق مرزی به علت پوشش آنتن شبکه‌های تلفن همراه کشورهای همسایه، احتمال فعال شدن سرویس رومینگ به صورت خودکار بر روی اپراتورهای همسایه وجود دارد.

مناطقی که در آنها امکان همپوشانی شبکه وجود دارد عبارتند از:
زابل و بازارچه مرزی تایباد با کشور افغانستان، آستارا با کشور آذربایجان، شهرهای استان آذربایجان غربی با کشورهای ارمنستان و ترکیه، شهرهای مرزی استان کردستان با کشورهای عراق و ترکیه، منطقه فاو و روستاهای اطراف با کشورهای عراق و کویت، شلمچه با کشور عراق و جزایر خلیج فارس (در صورت استفاده از شناور) با کشور امارات.

برای جلوگیری از منظور شدن هزینه های اضافی در حسابتان، می‌توانید به یکی از روش های زیر از حالت رومینگ خارج شوید:
1. با شماره گیری #2*111* برای شماره گیری، تصویر مقابل را با گوشی تلفن همراه خود اسکن کنید!  سرویس رومینگ خود را غیر فعال کنید.
2. به قسمت تنظیمات گوشی خود وارد شده و به صورت دستی اپراتور مورد نظر را به MTNIrancell تغییر دهید.
برای مشاهده راهنمای غیرفعال‌سازی رومینگ در گوشی‌های دارای سیستم عامل‌های مختلف، اینجا کلیک کنید.

غیرفعال کردن سرویس رومینگ برای اکثر مشترکین ضروری نمی‌باشد، بنابراین توصیه می‌شود سرویس رومینگ خود را غیرفعال نکنید تا در سفرهای آتی نیازی به فعال‌سازی مجدد نباشد.

چگونه از تعرفه های رومینگ ایرانسل در کشور مورد نظر مطلع شویم؟

برای اطلاع از تعرفه های رومینگ همواره می‌توانید با ارسال نام فارسی یا انگلیسی کشور مقصد به 555، از تعرفه های رومینگ در کشور مورد نظر مطلع شوید. برای کاهش هزینه های خود سعی کنید در گوشی خود به صورت دستی اپراتور با کمترین تعرفه را انتخاب کنید.

آیا با روشن کردن گوشی در حالت رومینگ ایرانسل، از اعتبار گوشی همراه کاسته می‌شود؟

خیر، با روشن کردن گوشی در حالت رومینگ، چنانچه از سرویسهای مخابراتی (مکالمه، ارسال پیامک یا اینترنت همراه) استفاده نکنید هیچ مبلغی از اعتبار شما کسر نخواهد شد.

آیا دریافت پیامک در حالت رومینگ ایرانسل برای مسافر هزینه دارد؟

خیر، در حالت رومینگ دریافت پیامک (SMS) رایگان می باشد. بنابراین نگران دریافت پیامک های تبلیغاتی در دوران سفر نباشید.

نحوه استفاده از رومینگ ایرانسل برای تماس و پیام کوتاه

لطفاً توجه داشته باشید که به هنگام استفاده از سرویس رومینگ بین المللی، شما هزینه تماس های دریافتی را می پردازید.
هنگامیکه خارج از ایران هستید، درصورتیکه تمام تماسهایتان را به پیام گیر صوتی منتقل نکرده باشید، هر شخصی در ایران می تواند با شماره‌گیری تلفن همراهتان با شما تماس بگیرد.
اگر شخصی از خارج از ایران بخواهد با شما در این شرایط تماس بگیرد، باید همانطور شماره گیری نماید که گویی شما در ایران هستید. (مانند مثال زیر) 
۰۹٣۵١۵۵۰۴۰۰ (اگر تماس گیرنده در ایران باشد)
۰۰۹٨۹٣۵١۵۵۰۴۰۰ (اگر تماس گیرنده خارج از ایران باشد)

برای تماس با شماره‌ای در کشوری که در آن هستید یا تماس با یک شماره در خارج از کشوری که به آن مسافرت نموده‌اید، همانند برقراری یک تماس بین المللی عمل کنید:

شماره مورد نظر + کد شهر (بدون صفر) + کد کشور
مثال: 12345678+21+0098

هنگامیکه در خارج از کشور هستید و از سرویس رومینگ استفاده می کنید، می توانید از خدمات ارسال و دریافت پیام کوتاه (SMS) نیز استفاده نمایید. در این حالت جهت دریافت پیامک مبلغی از حساب شما کسر نخواهد شد.

نحوه استفاده از رومینگ ایرانسل برای استفاده از اینترنت در سفر ( خارج از ایران )

به هنگام سفر و فعال بودن سرویس رومینگ می توانید از اینترنت همراه خط اعتباری تان نیز استفاده کنید. هزینه استفاده از این خدمات بر اساس تعرفه رومینگ از اعتبار شما کسر خواهد شد.
با انتخاب کشور مقصد از ابزار بالا لیست اپراتورهای پوشش دهنده دیتا در کشور مقصد را بررسی کنید.

غیرفعال سازی رومینگ ایرانسل در پایان سفر و بازگشت به ایران

مشترکین دائمی ایرانسل : در پایان سفر، هنگامیکه به ایران باز می گردید سیم کارت شما باید بطور خودکار به وضعیت "پایان رومینگ" بازگردد و یا با پیگیری پیغام های گوشی، سیم کارت شما به حالت عادی بازمی گردد.

مشترکین اعتباری ایرانسل : برای غیرفعال سازی سرویس رومینگ بین المللی در پایان سفر، کد #2*111* را شماره گیری نمایید.

چگونه با استفاده از تنه درخت ، یک لامپ زیبا درست کنیم چگونه با استفاده از تنه درخت ، یک لامپ زیبا درست کنیم
رومینگ چیست؟ همه چیز درباره سرویس رومینگ همراه اول رومینگ چیست؟ همه چیز درباره سرویس رومینگ همراه اول