رومینگ چیست؟ همه چیز درباره سرویس رومینگ همراه اول


جابه‌جایی (رومینگ) در ارتباطات بی سیم به معنای گسترش سرویس اتصال در مکانی غیر از مکانی که آن سرویس ثبت شده است، می‌باشد.

رومینگ یا همان سرویس رومینگ بین الملل را میتوان امکان استفاده از تلفن همراه برای ارسال یا دریافت صوت،دیتا وپیامک هنگام مسافرت به خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور کشور مبدا، با استفاده از شبکه های تلفن همراه کشور مقصد، تعریف کرد

و یا به زبان ساده تر و خلاصه هنگامیکه از ایران خارج شده و به محدوده رومینگ بین المللی وارد می شوید سیم کارت شما به صورت خودکار به حالت رومینگ تبدیل می شود.

مقاله پیش رو مربوط به سرویس رومینگ همراه اول است. اگر شما از مشترکین ایرانسل می باشید برای اطلاع از چگونگی سرویس رومینگ ایرانسل می توانید به مقاله همه چیز درباره سرویس رومینگ ایرانسل رجوع کنید.

 نکات مهم رومینگ همراه اول


* سرویس رومینگ برای تمامی سیم کارت های دایری قدیم  همراه اول ، از ابتدا فعال میباشد و نیازی به فعال سازی مجدد نمی باشد.
* سیم کارت های دائمی دایری جدید از تاریخ ۹۲.۰۵.۳۰فاقد سرویس رومینگ می باشند ، جهت فعال سازی این سرویس می توان به یکی از دفاتر خدمات ارتباطی مراجعه نمود .
*سیم کارت های دائمی با پیش شماره ۹۱۰ فاقد سرویس رومینگ می باشند، جهت فعال سازی این سرویس می توان به یکی از دفاتر خدمات ارتباطی مراجعه و با پرداخت قبضی با حداقل ۲ میلیون ریال ،اقدام نمود .
* روشن نمودن گوشی همراه اول و دریافت پیامک در همه جای جهان رایگان می باشد.
* با فعال سازي PIN CODE سيم كارت و رمز گوشي ،در صورت سرقت يا مفقودي تلفن همراه ، سوء استفاده هاي احتمالي به حداقل مي رسانید .
* در هنگام استفاده از سرویس رومینگ به خاطر داشته باشید هزینه مکالمات بر مبنای دقیقه محاسبه میگردد یعنی برای مکالمات کمتر از ۶۰ ثانیه هزینه یک دقیقه مکالمه و برای مکالمات کمتر از ۱۲۰ ثانیه هزینه دو دقیقه مکالمه و محاسبه می شود پس همواره دقایق مکالمات خود را کامل نمایید.
* بعد از پايان مكالمه با زدن دكمه قطع تلفن از قطع مكالمه خود اطمينان حاصل نمائيد تا هزينه ناشي از عدم قطع ارتباط رامتحمل نگرديد.
* در صورت بر قراري ارتباط بين دو تلفن همراه ايراني در كشور ثالث هزينه مكالمه براي تماس گيرنده و مخاطب مطابق با تعرفه های رومینگ محاسبه خواهد گرديد.
* در صورت افزايش كاركرد تلفن همراه بيش از مبلغ ودیعه، اين شركت مجاز به قطع تلفن همراه بوده اما بدليل تاخير در ارسال اين اطلاعات امكان قطع دقيقا" در حد مجاز تعيين شده وجود نداشته و مسئوليت پرداخت بدهي به هر ميزان تا قبل از زمان قطع بر عهده مشترك مي باشد. ضمن آنكه احتمال انتقال بخشي از مبلغ كاركرد تلفن به صورتحساب دوره بعد وجود دارد.
* در صورت مفقود شدن گوشي بلافاصله مراتب را به يكي از بستگان درجه يك خود در داخل كشور اطلاع داده تا از طريق مراجعه به ادارات دولتي مشتركين نسبت به قطع آن اقدام نمايند.
* با توجه به وصل تلفن همراه پس از ۲۰ روز توسط اين شركت ، توصيه مي گردد مالك تلفن همراه نسبت به مراجعه به اداره مربوطه و اخذ سيم كارت جديد اقدام نمايند.
* در رابطه با جلوگیری از استفاده از رومینگ بین الملل در نقاط مرزی ، به قسمت "همپوشانی" مراجعه نمایید.

روش شماره گیری در هنگام استفاده از سرويس رومينگ

- موبايل ******** ۰۰۹۸۹۱
- شماره ثابت (تهران) ******** ۰۰۹۸۲۱

روش جستجوي شبكه

- خودكار (Automatic)
- دستي(Manual) (براساس نوع گوشي متفاوت می باشد)چند نمونه در ذيل آمده است:

Iphone
Menu >  Setting   > Carriers    > Automatic (Off)   >  Operator name

Nokia
Menu  >  Setting   >   Phone setting   >  network [select]ion > Manual > Operator name

 Samsung Gallexy
Menu     >   application   > setting > wireless and network > mobile Network > Network Operators > Operator name

روشهای اطلاع از تعرفه های رومینگ همراه اول در کشور مورد نظر :

- تماس با ۹۹۹۰
- ارسال پیامک با متن "نام یا کد کشور بدون صفر" به ۸۰۷۰
- ارسال پیامک با متن "R ، نام یا کد کشور بدون صفر" به ۹۹۰۰۰۹

نکته:
تعرفه های اعلام شده ، مربوط به تماس با ایران می باشد . در صورت تماس با کشور ثالث ، تعرفه ها مطابق با تعرفه کشور میزبان محاسبه می شود .

رومینگ سیم کارت های اعتباری همراه اول

 

رومینگ اعتباری همراه اول هم اکنون در ۲۸ کشور و از طریق ۴۶ اپراتور قابل استفاده و قرار دادهای جدید دیگری نیز در حال انعقاد است.

* از مزایای مهم استفاده از سیم کارتهای اعتباری امکان کنترل هزینه ی آن با توجه به اطلاع از میزان شارژ سیم کارت می باشد که در صورت اتمام شارژ تلفن همراه نیز امکان انتقال شارژ از ایران توسط بستگان وجود دارد. این امر در سفرهای زیارتی به عراق و عربستان برای زائرانی که به دلیل کهولت سن توانایی تهیه شارژ و یا وارد نمودن کد های فعال سازی در گوشی خود را ندارند بسیار حائز اهمیت می باشد. 
تعرفه های رومینگ اعتباری با رومینگ دائمی یکسان است.

 غیرفعال سازی رومینگ همراه اول در نقاط مرزی

در نقاط مرزی به علت پوشش آنتن شبکه های تلفن همراه کشورهای همسایه همواره احتمال انجام مکالمه در داخل کشور از طریق شبکه ایشان وجود دارد. لذا درهنگام سفر به این مناطق، از داشتن آنتن شبكه اپراتوري تلفن همراه اول : (IR – TCI) یا (IR – MCI) ویا (۴۳۲۱۱) اطمینان حاصل نموده و سپس اقدام به برقراری تماس نمایید.در صورت برقراری ارتباط از طریق شبکه تلفن همراه کشورهای همسایه هزینه های رومینگ بین الملل مطابق با تعرفه آن کشور محاسبه خواهد شد.

برای اطمینان میتوانید شبکه همراه اول را به روش دستی جستجو نمایید.Menu  >  Setting  >  Phone setting  >  network select  >  Manual   > IR-TCI

شهرها و مناطقی که احتمال هم پوشانی آنها با اپراتورهای تلفن همراه کشورهای اشاره شده وجود دارد :

زابل
بازارچه مرزی تایباد

آستارا
شهرهای مرزی آذربایجان غربی
کردستان
منطقه فاو
شلمچه
جزایر خلیج فارس روی شناور

شهرهایی که احتمال همپوشانی با اپراتورهای کشورهای دیگر را دارد


رومینگ چیست ؟ همه چیز درباره سرویس رومینگ ایرانسل رومینگ چیست ؟ همه چیز درباره سرویس رومینگ ایرانسل
پسرعموی زمین، امیدی رویایی؟ یا واقعیتی فضایی ؟ پسرعموی زمین، امیدی رویایی؟ یا واقعیتی فضایی ؟