پسرعموی زمین، امیدی رویایی؟ یا واقعیتی فضایی ؟


سیاره جدیدی که در مرداد ماه سال 1394 توسط ناسا کشف شد و «کپلر 452b» نام گرفت، دارای مشخصاتی نزدیک به کره زمین است

شعاع این سیاره تقریبا یک و نیم برابر زمین است. این سیاره در فاصله 1400 سال نوری از زمین، در اطراف ستاره‌ای شبیه خورشید می‌گردد و مدار آن 385 روز طول می‌کشد که تنها کمی از سال زمینی طولانی‌تر است و آن را در منطقه Goldilock یا قابل سکونت و دارای آب مایع قرار می‌دهد. 

از کشف سیاره کپلر 452b که به علت شباهت زیاد آن به زمین، آن را پسرعموی زمین می خوانند، چند ماهی است که می گذرد. اما آیا این کشف جدید با اکتشافات گذشته خیلی فرق دارد ؟

قبل از جواب دادن به این سوال می بایست مروری هرچند کوتاه به اکتشافات گذشته داشته باشیم  تا بتوانیم ادامه بحث را بر مینای استوار بر تاریخ نیز پی بگیریم . با مشاهده تصویر زیر می توان اکتشافات گذشته سازمان های فضایی را که شباهتی نسبی به مشخصات کره زمین داشتند را پی برد. مثلا وضعیت کپلر 186 خیلی شبیه به مشخصات کره عطارد ( Mercuey ) است، بسیار گرم و نزدیک به خورشید و یا سایر کراتی که دیده می شوند هرکدام مشخصاتی نزدیک به کره زمین را دارا می باشند اعم از ستاره ای نزدیک به کره زمین که خورشید نام دارد و یا از لحاظ اندازه و ... .

پسرعمووی زمین سیاره ای با شباهت خیلی زیاد به کره زمین است

اما چیزی که باعث فوق العاده بودن کشف اخیر ناسا، یعنی کپلر 452b گردید، تطابق نسبی تمام مشخصات آن نسبت به کره زمین بود . یعنی این سیاره در حول ستاره ای مانند خورشید و به همان بزرگی در حال چرخش است البته هرچند پیرتر و طبعا سوزان تر.

"پسرعموی زمین" دارای اندازه ای حدود 1.5 برابر کره زمین است و در فاصله ای بسیار مشابه از ستاره اش نسبت به فاصله زمین تا خورشید در حال دوران است . از این مشخصات که بگذریم یک چیز اساسی دیگر نیز بسیار موجب شگفتی است و آن فاصله این سیاره تا پسرعمویش! است . این سیاره تنها 1400 سال نوری با زمین فاصله دارد، یعنی بسیار نزدیک!

کره زمین تا مرکز کهکشان راه شیری 26000 سال نوری فاصله دارد

اما این فاصله نزدیک! 1400 سال نوری یعنی اگر ما با سرعت نور که تقریبا برابر با 300000 کیلومتر بر ثانیه حرکت کنیم، 1400 سال دیگر به پسرعموی زمین خواهیم رسید. میچیو کاکو دانشمند و فیزیک دان برجسته ژاپنی در کتاب جهان های موازی به چگونگی سفر انسان ها به خانه احتمالی جدیدشان طی سالهای بعد میپردازد و راه هایی که می توانند انسان ها را به سیاره های جدید منتقل کند را واشکافی میکند .

یکی از راه هایی که فیزیک دانان برای انتقال انسانها از سیاره زمین به سیاره دیگر پیشنهاد می دهند تغییر توازن گرانش این کره توسط کمربندی از شهاب سنگ های معلق در فضای پیرامون این سیاره می باشد . دانشمندان می گویند می توان تا با به دام انداختن شهاب سنگ های موجود در فضا در کمربندی منظم در چندهزار کیلومتری کره زمین باعث حرکت تدریجی این کره شویم تا با این روش نه تنها انسانها را بلکه خود پسرعمو را به پسر عمو برسانیم!

از آنجایی که پیگیری کنندگان مطالب علمی فضایی کم نیستند، بستیوال حتما در آینده از این دست مطالب خواهد گذاشت و پیگیری مطالب علمی را به صورت جدی در دستور کار قرار خواهد داد 

رومینگ چیست؟ همه چیز درباره سرویس رومینگ همراه اول رومینگ چیست؟ همه چیز درباره سرویس رومینگ همراه اول
کنسرت ارکستر سمفونیک تهران لغو شد کنسرت ارکستر سمفونیک تهران لغو شد