راهنمای ماه اول بارداری ، هفته اول تا پنجم


ماه اول بارداری است شاید در ابتدا شما فقط تصوری از بارداری دارید اما جلو که میرویم تخم گذاری اتفاق می افتد ،سپس کودک خصیصه های ژنتیکی را به ارث میبرد ، مرحله فوق العاده رشد پیش روست ، قلب کودک تپش میکند...

راهنمای ماه اول بارداری ، هفته اول تا پنجم

هفته اول بارداری
کودک؟ کدام کودک؟ شاید این مفهوم کمی برایتان گیج کننده به نظر برسد، اما اگرچه از نظر تخصصی هفته‌ی اول بارداری شما قلمداد می‌شود اما هنوز کاملا باردار نیستید. معامله از این قرار است: از آنجایی که عموما اطلاع از زمان دقیق لقاح کاملا غیر ممکن است، اغلب پزشکان برای تعیین موعد مقرر وضع حمل، ۴۰ هفته پس از اولین روز آخرین قاعدگی را محاسبه می‌کنند. طبق این روش، آنها تاریخ آغاز بارداری را حدودا از دو هفته پیش عبور اسپرم از تخمک تخمین می‌زنند. آیا خطوط صورتی روی نوار تست بارداری خانگی نقطه‌نقطه شده؟ زمان بیشتری از آنچه تصور می‌کنید از بارداری شما گذشته، پس به فکر ۴ هفته و بالاتر باشید.

هفته دوم بارداری
تاکنون کودک شما وجود نداشت، اما در این هفته تخم‌گذاری اتفاق می‌افتد. تخمدان شما تخمک‌‌های سالم را درون لوله‌ی رحم، جایی که بی‌صبرانه منتظر اسپرم می‌مانند، آزاد می‌کند تا از مسیر ۱۵ الی ۲۰ سانتی گردنه‌ی رحم به سلامت عبور کرده و به رحم برسند. گرچه بین ۷۵ تا ۹۰۰میلیون اسپرم در این سفر آبی حضور دارند، اما در واقع کمتر از هزار تای آنها از گردنه‌ی رحم می‌گذرند و تنها یکی از این شناگران خوش‌شانس افتخار نفوذ بر تخمک را در لحظه‌ی لقاح پیدا می‌کند.

هفته سوم بارداری
در کمال شگفتی، جنسیت کودک و دیگر خصیصه‌های ژنتیکی که به ارث می‌برد از قبیل رنگ چشم، رنگ مو، پوست و فرم بدن از همان لحظه‌ی لقاح تعیین می‌گردد. کودک در حال رشد شما، اکنون تخم بارور خوانده می‌شود که دارای ۴۶ کروموزم، ۲۳ تای آن از شما و ۲۳تای از همسرتان است. این کروموزم‌ها کمک می‌کنند تا جنسیت کودک و خصیصه‌های فردی او از قبیل رنگ چشم، رنگ مو و تا حدودی شخصیت و استعدادهای او مشخص گردند. پس از لقاح، گلوله‌ایی از سلول‌ها که اکنون به نطفه بدل شده‌اند، سفر خود را از میان لوله‌های رحمی به پایان رسانده و در دیواره‌ی رحم لانه گزیده تا تغذیه نماید، این فرایند، لانه‌گزینی نطفه نام دارد. اگر چندقلو هم داشته باشید عملا همین اتفاق می‌افتد. دوقلوهای همزاد هنگامی شکل می‌گیرند که دو تخمک مجزا توسط دو اسپرم متفاوت بارور شوند و هر کودک جفت و کیسه‌ی آب مخصوص به خود را داراست. اما چنانچه یک تخم بارور تقسیم شود و به دو جنین تبدیل گردد، نتیجه‌ی آن دوقلوهای یکسان خواهند بود. ممکن است آنها یک جفت را با یکدیگر تقسیم نمایند، اما هر کودک یک کیسه‌ی آب مجزا دارد.

هفته چهارم بارداری
این هفته در رحم چه اتفاقی می‌افتد؟ شاید نطفه‌ی شما بسیار کوچک باشد، اما به ما اطمینان کنید: مرحله‌ی فوق العاده مهمی از رشد پیش روست. این هفته نطفه به دو بخش تقسیم می‌شود. نیمی از آن به جفت تبدیل می‌شود، بافت خاصی که مواد مغذی و اکسیژن را در طول دوران بارداری در اختیار کودک شما قرار می‌دهد. نیمی دیگر آن، خود جنین است که به رشد ادامه می‌دهد و یک لایه سلول که دست به دست هم می‌دهند تا لوله‌ی عصبی که جایگاه مغز کودک، نخاع و در نهایت ستون فقرات را شکل می‌دهند، بسازند.

هفته پنجم بارداری
این هفته، قلب کودک شما برای نخستین بار شروع به تپش می‌کند! ( خواه پزشکتان بتواند آن را بشنوند، خواه نتواند، اما ممکن است بتوان از طریق امواج فراصوتی آن را شنید.) و کوچولوی شما رشد بسیار پرمشغله‌ایی را در پیش دارد! اکنون جنین از سه لایه‌ی متفاوت تشکیل شده است: برون‌لایه‌ی یا لایه‌ی خارجی، که سیستم عصبی، گوش‌ها، چشم‌ها، گوش داخلی و بسیاری از بافت‌های پیوندی را شکل خواهد داد؛ درون پوست یا پوست داخلی که به شکل اندام‌های درونی مانند ریه، روده‌ها و مثانه رشد خواهد کرد؛ و میان‌پوست که در نهایت برای تشکیل قلب و سیستم گردش خون کنار خواهد رفت. در هفته‌ی پیش روی، میان پوست همچنین به صورت استخوان‌ها، عضلات، کلیه‌ها و اندام‌های باروی متحول می‌شوند.

برای خواندن راهنمای سایر ماه های بارداری به لینک " راهنمای ماه به ماه بارداری ، ماه اول تا نهم " بروید و از این طریق به تمامی مقالات ماه های اول تا نهم دسترسی پیدا کنید.

آیا میوه خشک شده ارزش غذایی دارد ؟ آیا میوه خشک شده ارزش غذایی دارد ؟
راهنمای ماه دوم بارداری ، هفته  ششم تا نهم راهنمای ماه دوم بارداری ، هفته ششم تا نهم