راهنمای ماه دوم بارداری ، هفته ششم تا نهم


ماه دوم بارداری با افزایش سایز کودک ، رشد خصیصه های ظاهری و رشد و تشکیل اندام تناسلی همراه است.

راهنمای ماه دوم بارداری ، هفته  ششم تا نهم

هفته ششم بارداری
در اواخر این هفته، سایز کودک شما سه برابر خواهد شد! قلب او با ریتمی منظم در حال تپیدن خواهد بود. البته هنوز بسیار ضعیف است و امکان شنیده شدن این تپش‌ها با گوشی پزشک وجود ندارد، اما چنانچه در طی هفته‌های آینده توسط دستگاه سونوگرافی به آن گوش دهید، ممکن است نقطه‌های تپنده در میان اندام کوچک او کمی قابل تشخیص باشد. حقیقتی جالب: از هم اکنون تا زمان تولد، قلب کودک شما ۱۵۰ بار در دقیقه می‌زند که میزان آن دو برابر یک بزرگسال معمولیست. همچنین در هفته‌ی ششم، نیمکره‌های مغز کودک شما در حال شکل‌گیریست و امکان ثبت امواج مغزی وجود دارد.

هفته هفتم بارداری
خصیصه‌های ظاهری کودک شما اکنون به طرز شگفت‌انگیزی در حال رشد است. نقطه‌های سیاه، محل چشم‌ها و سوراخ بینی را مشخص می‌کند و همچنین لب‌های کوچک او و گوش‌هایش شروع به رشد می‌کنند. در عین حال ساختار پیچیده‌ی مغز کودک شما نیز بیش از پیش در حال رشد است؛ چنانچه امکان نگاه کردن به آن فراهم باشد، درون آن و محتویاتش کاملا هویداست. در واقع سلول‌های عصبی مغز کودک شما با سرعت عجیبی، ۱۰۰۰۰۰ سلول در دقیقه، در حال رشد است! و او حرکات آرام و نامنظم خود را آغاز نموده، گرچه ممکن است شما تا ۴ ماهگی متوجه این حرکات نشوید.

هفته هشتم بارداری
رشد سریع و جهشی کودک شما ادامه دارد: در دو هفته‌ی اخیر، سایز کودک چهار برابر شده است. همچنان که بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود، ترکیبات چهره‌ی او بیش از پیش با ظرافت تمام شکل می‌گیرد و گوش‌ها، لب بالا و سوراخ‌های بینی کاملا قابل مشاهده می‌گردد. پلک‌های او در این هفته برای نخستین بار شکل می‌گیرند و قلب او نیز روز به روز قوی‌تر می‌شود.

هفته نهم بارداری
گرچه هنوز برای تشخیص جنسیت دقیق کودک مجبور هستید هشت هفته‌ی دیگر منتظر بمانید، اما در این هفته اندام‌هایی که روزی برای باروی خودش استفاده می‌شود، قابل تشخیص است. اکنون اندام تناسلی بعلاوه‌ی دیگر اندام‌های اصلی مانند پانکراس و صفرا در حال رشد هستند. اکنون سایز کودک شما دوبرابر شده و سایز سرش که که نصف طول کل بدنش شده، به سمت سینه‌اش خمیده می‌شود. انگشتان کوچک او بلندتر از قبل شده‌اند و انتهای آنها که نهایتا اثر انگشت‌های منحصر به فرد را شکل می‌دهند، اکنون بزرگتر از مابقی قسمت‌های آن است.

برای خواندن راهنمای سایر ماه های بارداری به لینک " راهنمای ماه به ماه بارداری ، ماه اول تا نهم " بروید و از این طریق به تمامی مقالات ماه های اول تا نهم دسترسی پیدا کنید.

راهنمای ماه اول بارداری ، هفته اول تا پنجم راهنمای ماه اول بارداری ، هفته اول تا پنجم
راهنمای ماه سوم بارداری ، هفته دهم تا چهاردهم راهنمای ماه سوم بارداری ، هفته دهم تا چهاردهم