راهنمای ماه سوم بارداری ، هفته دهم تا چهاردهم


تبدیل شدن نطفه به جنین ، دم و بازدم داخل کیسه ی آب ، شروع کشش و لگد زدن جنین ، شبیه شدن صورت به چهره ی انسانها و شروع مک زدنهای کودک از اتفاقات ماه سوم بارداریست...

راهنمای ماه سوم بارداری ، هفته دهم تا چهاردهم

هفته دهم بارداری
تاکنون کودک در طبقه‌ی نطفه‌ها جای داشت، اما با به پایان رسیدن این هفته در حکم جنین خواهد بود و تغییرات فراوانی را پشت سر خواهد گذاشت. دست و پا زدن‌ها یا غوطه خوردن‌ها آغاز می‌گردد. اکنون انگشتان و بندهای دست‌ها و پاهایش شکل می‌گیرند، استخوان‌ها سفت‌تر می‌شوند و کلیه‌هایش ادرار تولید می‌کنند. آنچه بیش از همه ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، چیست؟ در این نقطه مغز کودک شما به میزان محیرالعقولی در حدود ۲۵۰۰۰۰ نورون در دقیقه می‌سازد! پایان مرحله‌ی نطفگی، نقطه‌ی عطف خطرات رشد است، پس از این احتمال بروز خطرات برای کودک شما بسیار ضعیف می‌گردد.

هفته یازدهم بارداری
آیا می‌دانستید که کودک شما می‌تواند زیر آب هم نفس بکشد؟ اکنون در حال نفس کشیدن است. در هفته‌ی دهم و یازدهم، جنین دم و بازدم را در مایع داخل کیسه‌ی آب آغاز می‌کند، این امر کمک می‌کند تا ریه‌های کودک شما رشد کند و تکامل یابد. همچنین این هفته، گوش‌های کودک شما جای خود را در کنار سر پیدا می‌کند. مطمئنا، سر کودک شما هنوز در مقایسه با مابقی بدنش بسیار بزرگ است و تناسبی با آنها ندارد، اما همچنانکه که رشد و تکامل در رحم ادامه می‌یابد این عدم تناسب برطرف می‌شود

هفته دوازدهم بارداری
در این مرحله که عضلات کودک حجیم می‌شود، کشش و لگد زدن‌های پر انرژی آغاز می‌شود. هنگامی که دست خود را روی شکمتان قرار دهید، کودکتان واکنش نشان داده و تکان می‌خورد زیرا واکنش به محیط بیرون در این مرحله آغاز می‌شود، اما درک حرکات او هنوز کمی زود است. همچنان باز و بسته کردن انگشتان ، جمع و گرد کردن آنها و تکان دادن و ضربه‌های دست و پا از همین مرحله شدت می‌گیرد.

هفته سیزدهم بارداری
کودک شما دائما بزرگ‌تر و جذاب‌تر می‌شود و هر روز صورتش بیش از پیش شبیه انسان می‌شود. گوش‌هایش از کناره‌های گردن بالا رقته و در جای خود قرار می‌گیرند و چشمانش که اغلب آبی روشن( یا قهوه‌ایی یا سبز) است از کناره‌های سر به روی سر می‌آیند. تاکنون سر کودک از بدنش پیش افتاده بود اما اکنون بدنش سریعتر از سر رشد خواهد کرد. پاهایش هنوز باید بزرگتر شوند، اما در این هفته دستانش قد می‌کشند تا با بدن متناسب شوند و دیگر قادر است انگشت شست را به داخل دهانش فرو ببرد. شایان ذکر است که تاکنون تمام اندام‌ها و سیستم‌های حیاتی بدن کودک شما شکل گرفته است.

هفته چهاردهم بارداری
سقف دهانِ کوچک کودک شما اکنون کاملا شکل گرفته و عکس‌العمل غیر اردای مک زدن‌های دائم او کمک می‌کند تا گونه‌های فرشته‌گونه‌اش تکامل یابند. چنانچه کودک شما پسر است، غده‌ی پروستات او در حال شکل‌گیری است و اگر کودکتان دختر است تخمدان‌های او در لگن خاصره جای می‌گیرند.

برای خواندن راهنمای سایر ماه های بارداری به لینک " راهنمای ماه به ماه بارداری ، ماه اول تا نهم " بروید و از این طریق به تمامی مقالات ماه های اول تا نهم دسترسی پیدا کنید.

راهنمای ماه دوم بارداری ، هفته  ششم تا نهم راهنمای ماه دوم بارداری ، هفته ششم تا نهم
راهنمای ماه چهارم بارداری ، هفته پانزدهم تا هجدهم راهنمای ماه چهارم بارداری ، هفته پانزدهم تا هجدهم