راهنمای ماه چهارم بارداری ، هفته پانزدهم تا هجدهم


ماه چهارم بارداری با رشد موهای جنین آغاز میشود ، رشد استخوانهای ضعیف ، تشکیل دست و پا و تنه هم در این ماه بارداری انجام میشود.حتما با کودک خود حرف بزنید عصبهای گوش او در این ماه فعال است...

راهنمای ماه چهارم بارداری ، هفته پانزدهم تا هجدهم

هفته پانزدهم بارداری
کرک جنینی، نخستین موهای ریز و کرک ‌مانند کودک شما اکنون در پشت کمر، شانه، گوش‌ها و پیشانی او را پوشانده است. این کرک‌ها کمک می‌کند تا گرمای بدنش حفظ شود اما به محض آنکه بدنش چربی کافی برای انجام این وظیفه را به دست آورد، این کرک و موها می‌ریزد، که احتمالا پیش از تولد است. تغییر حالات چهره شیطنت‌های جدید کودک شما هستند، اخم می‌کند، چشمانش را تنگ و گشاد می‌کند و خود را می‌لرزاند. اما نگران نباشید این حالات ارتباطی به خلق و خوی او ندارد، کودک شما فقط ماهیچه‌های صورتش را پیچ و تاب می‌دهد.

هفته شانزدهم بارداری
استخوان‌های ظریف کودک در حال رشد است و از حالت ترد و غضروفی خارج شده و قوی می‌گردد. با این وجود، استخوان‌ها تا حدودی انعطاف خود را حفظ می‌کنند تا راحت‌تر از کانال تولد عبور کنند. بند ناف با یک سیاهرگ و دو سرخرگ کاملا تکامل یافته و با ماده‌ی لزج وارتون( مایعی غلیظ که بند را لغزنده می‌کند تا آزادانه به دور کودک بچرخد) پوشیده شده است. با این حال، اگر کودک شما دختر است، همین هفته صدها هزار تخمک در تخمدان او جای می‌گیرند، نوه‌های آینده‌!

هفته هفدهم بارداری
در نهایت، دست‌ها، پاها و تنه‌ی کودک شما با اندازه‌ی سر او هماهنگ می‌شود. این هفته کودک شروع به چاق شدن می‌کند، بالطبع چربی‌ها خودشان را در زیر پوست بدن کودک جای می‌دهند و غدد تعریق رشد می‌کنند. شایان ذکر است که جفت نیز به اندازه‌ی کودک رشد کرده است. تامین ویتامین، مواد معدنی، چربی و اکسیژن بعلاوه‌ی تخلیه‌ی ضایعات و تصفیه‌ی دی‌اکسیدکربن بر عهده‌ی جفت است.

هفته هجدهم بارداری
آیا شما و همسرتان با کودکتان صحبت می‌کنید؟ خوب، در راستای تکامل استخوان‌ها و عصب گوش، او قادر است همه‌ی صداها از قبیل غار و غور معده یا ضربان قلب شما را از بند ناف بشنود. در واقع صداهای ناگهانی یا بلند ممکن است موجب وحشت او شود. پس اکنون برایش آواز بخوانید، داستان تعریف کنید یا موسیقی بنوازید. حتی اگر اکنون کودک متوجه نشوند این صداها چه هستند، اما حداقل فایده‌ی آن تشخیص صدای مادرش از دیگران است.

برای خواندن راهنمای سایر ماه های بارداری به لینک " راهنمای ماه به ماه بارداری ، ماه اول تا نهم " بروید و از این طریق به تمامی مقالات ماه های اول تا نهم دسترسی پیدا کنید.

راهنمای ماه سوم بارداری ، هفته دهم تا چهاردهم راهنمای ماه سوم بارداری ، هفته دهم تا چهاردهم
راهنمای ماه پنجم بارداری ، هفته نوزدهم تا بیست و سوم راهنمای ماه پنجم بارداری ، هفته نوزدهم تا بیست و سوم