راهنمای ماه پنجم بارداری ، هفته نوزدهم تا بیست و سوم


تا به اینجا ماه های اول تا چهارم بارداری و اتفاقاتی که برای جنین به وجود می آمد را بررسی کردیم در ماه پنجم اما کودک ماهیت شفافی ندارد . در این ماه میلیون ها سلول مغزی در مغز کودک رشد خواهد کرد

راهنمای ماه پنجم بارداری ، هفته نوزدهم تا بیست و سوم

هفته نوزدهم بارداری
ماده‌ای پنیری مانند پوست را پوشش می‌دهد. این پوشش پنیری چسبان علاوه بر اینکه در تنظیم دمای بدن کمک می‌کند، مادامی که کودک در مایع مخصوص کیسه‌ی آب غوطه‌ور است از پوستش محافظ می‌کند. به محض آنکه کودک شما متولد می‌شود، بیشتر این ماده‌ی پنیری از بین می‌رود. اکنون ضربان قلب کودک قوی‌تر شده و دوبرابر سریع‌تر از قلب شما می‌تپد.

هفته بیستم بارداری
مادامی که کودکتان در گوشه‌ی رحم آرام گیرد و یا هنگامی که با چرخیدن‌ها، کشو قوس‌های بدنش یا لگد زدن‌ها سعی می‌کند دنیایش را کشف کند، همه و همه نشان از شاد بودنش است. هنگامی که موها، ناخن‌ها و ابروانش جوانه می‌زنند، جنین روز به روز بیشتر شبیه پدر و مادرش می‌شود.

هفته بیست و یکم بارداری
بخشی از رشد کودک در این مرحله فوران می‌کند زیرا معده‌ی او اکنون آمادگی جذب انرژی مواد مغذی را از مایع کیسه‌ی آب پیدا نموده است. با این وجود اکثر مواد مغذی مورد نیاز کودک از طریق جفت تامین می‌شود.

هفته بیست و دوم بارداری
پیش از این کودک شما ماهیت شفافی داشت اما اکنون اندام‌های درونی کودک از ورای پوست نمایان نیست. با این وجود، همچنان چروک خورده، قرمز و پوشیده از مایع پنیری مانند باقی می‌ماند تا چربی‌های بیشتری بدنش را بپوشاند و جایگزین اینها شود. همچنین در این هفته، حس لامسه‌ی او کاملا تکامل می‌یابد (به لطف تکامل سلول‌های مغز و عصب‌های پایه). این هفته ابروهای کودک رشد می‌کنند و موهایی روی کف سرش جوانه می‌زند اما این امر بسته به دختر بودن یا پسر بودن کودک متغییر است.

هفته بیست و سوم بارداری
میلیون‌ها سلول مغزی در طی یکی دو هفته‌ی آینده در مغز کودک شما رشد خواهد کرد. این سلول‌ها کنترل حرکات و احساس کودک بعلاوه‌ی عملکردهای حیاتی او در زندگی مانند تنفس را در دست دارند. همچنین همین هفته‌ها، برخی تغییرات اساسی در ریه‌ی کودک شما پدیدار می‌شود. تولید روکنشگر آغاز می‌گردد، ماده‌ایی که موجب پر شدن کیسه‌های هوا می‌شود و به ریه اجازه می‌دهد تا منبسط شود. البته اکنون درون مایع آمنیوتیک نفس می‌کشد، اما به محض آنکه متولد شود به آنها نیاز پیدا خواهد کرد.

برای خواندن راهنمای سایر ماه های بارداری به لینک " راهنمای ماه به ماه بارداری ، ماه اول تا نهم " بروید و از این طریق به تمامی مقالات ماه های اول تا نهم دسترسی پیدا کنید.

راهنمای ماه چهارم بارداری ، هفته پانزدهم تا هجدهم راهنمای ماه چهارم بارداری ، هفته پانزدهم تا هجدهم
راهنمای ماه ششم بارداری ، هفته بیست و چهارم تا بیست و هفتم راهنمای ماه ششم بارداری ، هفته بیست و چهارم تا بیست و هفتم