راهنمای ماه نهم بارداری ، هفته سی و هفتم تا چهل و یکم


در آخرین ماه بارداری پادتن ها از طریق بند ناف به کودک منتقل میشود ، کودک وزن و قد خود را تکمیل میکند و آماده به دنیا آمدن میشود ، انتظارها به پایان میرسد...

راهنمای ماه نهم بارداری ، هفته سی و هفتم تا چهل و یکم

هفته سی و هفتم بارداری
پادتن‌ها از طریق بند ناف به کودک منتقل می‌شوند تا آماده‌ی تولد شود. با ذخیره‌ی پادتن‌ها، آمادگی کودک برای مقابله با بیماری‌ها و میکروب‌های خارج از رحم افزایش می‌یابد. در طی همین هفته‌ها حواس پنچگانه‌ی کودک نیز زمان بیشتری می‌یابد تا مهارت‌هایی را بیازماید. او کاملا صداهای اطراف را می‌شنود و صدای شما را تشخیص می‌دهد. چنانچه به محض آنکه متولد شود شما صحبت کنید، متوجه خواهید شد که سرش را به سمت شما می‌چرخاند. او مادر خود را می‌شناسد! علاوه بر شنیدن، قوه‌ی بینایی او نیز روز به روز بهتر می‌شود. انگشتانش نیز هماهنگ‌تر عمل می‌کنند. او قادر است صورت یا انگشتان پای خود را چنگ بزند. پس از تولد نیز انگشت شما را می‌گیرد.

هفته سی و هشتم بارداری
اکنون کودک شما لم داده و از آخرین هفته‌های جای گرم و نرم خود لذت می‌برد. با این وجود، اگر همین امروز متولد شد، یک کودک کامل و رسیده تلقی می‌شود. مغز او، که مسٔول وظایف پیچیده‌ایی همچون تنظیم تنفس، گوارش و گردش خون است، بهتر از هر زمان دیگری وظایف خود را انجام می‌دهد. اغلب کودکان بین هفته‌ی سی‌و هشتم یا چهلم متولد می‌شوند؛ هفته‌ی چهلم از بارداری نقطه‌ی مرکزی و حد وسط هفته‌ی سی‌و هشتم تا چهل‌و دوم در نظر گرفته می‌شود.

ماه نهم بارداری

هفته سی و نهم بارداری
در این هفته کودک به وزن ایده‌آل ( عموما بین ۳ تا ۶ کیلو) و قد مناسب( ۴۵ تا ۵۵ سانت) برای تولد رسیده است. به اندازه‌ی کافی چربی جمع کرده تا پس از تولد نیز احساس راحتی نماید و جفت در این مراحل نیز همچنان به تامین پادتن‌ها و تغذیه‌ی مواد مغذی ادامه می‌دهد تا مانع از هجوم بیماری‌ها به کودک شود. چنانچه بتوان دزدکی سرکی به لحظات آخر پیش از تولد کشید، خواهید دید که سر او همچنان به لگن خاصره نزدیک است. بدن کودک شما یا مستقیما در وضعیت بالا به پایین است که حالت طولی خوانده می‌شود و یا در وضعیت زاویه‌دار قرار دارد که حالت مورب نام دارد. در راستای تلاش برای نگاه‌های دزدکی به وضعیت کودکی که به زودی متولد خواهد شد، چنانچه امکان دیدن سرش وجود داشته باشد، متوجه خواهید دید که سرش به سمت پایین و صورتش روبروی ستون فقرات شماست که این وضعیت متداول‌ترین حالت است. اما گاهی سر کودک به سمت بالاست اما صورتش به سمت شکم. این وضعیت پس سری یا جمجمه‌ی خلفی خوانده می‌شود. کودک شما ممکن است به یک طرف یا طرف دیگر تکیه داده باشد، مقصود این است که یا در سمت راست و یا چپ شکم جای گرفته است یعنی اینکه در خلف راست یا چپ قرار گرفته است.

هفته چهلم بارداری
هنگامی که کودک شما متولد شد، بر اساس فاکتورهای زیر ارزیابی و طبقه‌بندی می‌شود: فعالیت‌ و کشیدگی عضلات، ضربان قلب، واکنش‌های تحریک‌پذیری، ظاهر( رنگ پوست) و تنفس( دم و بازدم و نرخ تلاش برای آن). همین موارد مختصر، شرایط فیزیکی نوزاد( سلامت کودک) را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. اغلب کودکان سالم در این ارزیابی نمره‌ایی بین ۷ تا ۹ کسب می‌کنند( اما تعداد کمی از آنها نمره‌ی ۱۰ می‌گیرند).

ماه نهم بارداری

هفته چهل و یکم بارداری
گرچه متحیر کننده است، اما هنگامی که برای نخستین بار کودک خود را می‌بینید قطعا به آن زیبایی که تصور می‌کردید، نیست اما نگران نباشید. آن چشم‌های پفی و کج و معوجی‌هایی که در اثر عبور از واژن به وجود آمده، به زودی رفع خواهد شد. احتملا کودک شما پوششی از ماده‌ی پنیری سفید رنگ نیز بر تن دارد اما اغلب آنها پس از نخستین حمام از بین خواهند رفت. چند هفته طول می‌کشد تا کوچولوی دوست داشتنی، لپ گولی جای خود را در قلب‌ها باز کند.

عجیب اما شدنی :

هفته چهل و دوم بارداری
در این هفته احتمالا تعجب می‌کنید که این موجود سرسخت هنوز در رحم شما ول می‌خورد! احتمالا هنوز در کمال خوشحالی در شکم شما اینطرف و آنطرف می‌رود و به لگد زدن‌هایش ادامه می‌دهد. احتمالا هنوز در حال چاق‌شدن است و این یعنی کودک چاق‌تری را به دنیا خواهید آورد.

به دنیا آمدن کودک دلبند شما

(( بالاخره این کودک شیرین و دلبند که از هفته اول او را مورد بررسی قرار دادیم به دنیا آمد ،بستیوال این

تولد شیرین رو به شما تبریک عرض میکند و امیدوار است با تهیه مطالب مفید در بخش بهداشت کودک ،راهنمایی خوب

برای شما والدین عزیز در امر سلامت کودکتان باشد و همچنین با قراردادن مقاله های مفید در بخش والدین و فرزندان ،

بتواند شما را در امر تربیت کودک خود یاری نماید. ))

برای خواندن راهنمای سایر ماه های بارداری به لینک " راهنمای ماه به ماه بارداری ، ماه اول تا نهم " بروید و از این طریق به تمامی مقالات ماه های اول تا نهم دسترسی پیدا کنید.

راهنمای ماه هشتم بارداری ، هفته سی و سوم تا سی و ششم
راهنمای ماه هشتم بارداری ، هفته سی و سوم تا سی و ششم
فال انبیا - حضرت الیاس (ع) فال انبیا - حضرت الیاس (ع)