مقاومت الکتریکی چیست - قسمت سوم


در این سری از مقالات قصد داریم تا مقاومت الکتریکی ، این قطعه بسیار پر کاربرد در مهندسی برق و الکترونیک را به شما معرفی کنیم . برای آشنایی با این قطعه ، انواع آن و خواندن مقدار مقاومت توسط کد های رنگی ، در ادامه با ما همراه باشید

مقاومت الکتریکی چیست - قسمت سوم

این مقاله ، سومین قسمت از پنج مقاله معرفی مقاومت های الکتریکی است که در دو قسمت قبلی به معرفی مقاومت الکتریکی ، قانون اهم ، ویژگی های مقاومت و نحوه اتصال این قطعات به هم پرداختیم و در این مقاله و مقاله بعدی قصد داریم تا به معرفی انواع مقاومت های موجود در بازار بپردازیم . برای دسترسی به مقاله اول از این سری مقالات به لینک مقاومت الکتریکی - قسمت اول و برای دسترسی به مقاله دوم می توانید به لینک مقاومت الکتریکی - قسمت دوم مراجعه نمایید . در ادامه با بستیوال همراه باشید .

مقاومت ها قطعات پر کاربردی در سیستم ها و مدارات الکتریکی و الکترونیکی هستند و دارای مدل های مختلفی می باشند که می توان به روش های مختلف آن ها را دسته بندی نمود . مشهور ترین و کاربردی ترین دسته بندی های مقاومت به صورت زیر است :

- دسته بندی از لحاظ روش ساخت مانند مقاومت های کربن ترکیبی ، کربن لایه ای ، سیمی و ...
- دسته بندی بر اساس روش اتصال به مدار مانند مقاومت های پایه دار و مقاومت های نصب سطحی SMD
- دسته بندی بر اساس مقاومت های ثابت و متغیر
- دسته بندی مقاومت های وابسته

در ادامه قصد داریم تا به برسی تمامی دسته بندی های فوق و زیر دسته های آن بپردازیم ، پس در ادامه با بستیوال همراه باشید .

- روش های ساخت مقاومت

تولید کننده های قطعات الکتریکی و الکترونیکی ، مقاومت های الکتریکی را به روش های مختلفی تولید می کنند و هر کدام از مدل ها دارای ویژگی های اختصاصی خودش است .
معروف ترین روش های ساخت به صورت زیر است :

- مقاومت های کربن ترکیبی Carbon Composition Resistor
- مقاومت های لایه ای یا فیلمی Film Resistor
- مقاومت های لایه ای فلزی Metal Film Resistor
- مقاومت های لایه ای اکسید فلز Metal Oxide Film Resistor
- مقاومت های فویلی Foil Resistor
- مقاومت های سیمی ( آجری - گچی ) Wire Wound Resistor


- مقاومت های کربن ترکیبی Carbon Composition Resistor

مقاومت های کربنی

این مقاومت ها از حدود 100 سال پیش مورد استفاده قرار می گرفتند و تا دهه های 60 و 70 میلادی به همراه مقاومت سیمی بی رقیب بودند . ساختار این مقاومت ها از ذرات کربن و مقداری چسب تشکیل می شود که در نهایت مقاومت در داخل یک محفظه محکم قرار می گیرد . در این مقاومت ها هدایت جریان الکتریکی از تمامی قسمت های کربن صورت می گیرد و به همین خاطر در مقابل جریان های لحظه ای و قوی ، بسیار مقاوم است . این ویژگی باعث می شود تا حداکثر دمای لحظه ای آن در محدوده بالایی قرار بگیرد . همچنین از دیگر ویژگی های این مقاومت ها تحمل اختلاف پتانسیل بالا در بازه 300 تا 500 ولت است . از معایب این مقاومت ها می توان به نویز زیاد ، تغییرات مقاومت در طول زمان ، دقت پایین و ضریب حراراتی بالا است . کاربرد اصلی این مقاومت ها در مدارات حفاظتی ولتاژ و جریان و منابع تغذیه است .

- مقاومت های لایه ای یا فیلمی Film Resistor

مقاومت لایه کربنی

این مقاومت ها از یک پایه سرامیکی شیار دار تشکیل شده اند که یک نوار کربنی به دور آن پیچیده شده است که از لحاظ دقت ، ضریب حرارتی و ثبات بهتر از مقاومت های کربن ترکیبی می باشند . اما همچنان مشکل نویز در این مقاومت ها وجود دارد . امروزه بیشتر مقاومت های موجود در بازار ایران در این دسته قرار می گیرند . لازم به ذکر است ، ساخت این مقاومت ها بسیار به صرفه است که موجب شده تا قیمت آن در بازار بسیار کاهش پیدا کند .

- مقاومت های لایه ای فلزی Metal Film Resistor

مقاومت لایه فلزی

ساختار این مقاومت ها بسیار شبیه مقاومت های کربنی لایه ای است با این تفاوت که جنس نوار پیچیده شده به دور پایه سرامیکی از جنس فلز می باشد . دقت ، ضریب حرارتی ، نویز پذیری در این مقاومت ها بسیار بهتر است مقاومت های کربن لایه ای است که می توان از آن در کار های حساس تر استفاده نمود . تنها مشکل چنین مقاومت هایی ، توان تحمل ولتاژ و جریان بالا است که باعث می شود در کار های حفاظتی و قدرتی از آن ها استفاده نشود . قیمت این مقاومت ها اندکی بیشتر از کربن لایه ای است .


- مقاومت های لایه ای اکسید فلز Metal Oxide Film Resistor
این مقاومت ها از لحاظ ساخت کاملا شبیه به مقاومت های فلز لایه ای است با این تفاوت که به جای فلز از اکسید فلز استفاده شده است . با این کار ، این مقاومت ها از لحاظ حداکثر توان مصرفی ، حداکثر ولتاژ قابل تحمل و باز دمای کاری بسیار بهتر از مقاومت های Metal Film هستند اما نویز پذیری آن افزایش و ثبات آن کاهش پیدا کرده است .

- مقاومت های فویلی Foil Resistor

مقاومت فویلی

این مقاومت ها از یک ورقه بسیار نازک Nichrome ساخته شده اند که در مقایسه با سایر مقاومت ها دارای بهترین مشخصه می باشند . ضریب حرارتی ، رنج حرارت کاری ، نویز پذیری ، دقت ، ثبات در این مقاومت در بهترین حالت خود قرار دارد و باعث شده است تا در کار های حساس مانند هوانوردی ، سیستم های اندازه گیری دقیق ، سیستم های صوتی و غیره مورد استفاده قرار بگیرند . همچنین این تاثیرات فرکانس بالا بر روی این مقاومت ها بسیار پایین بوده که می توان در مدارات مخابراتی فرکانس بالا نیز از آن ها بهره برد . تنها مشکل این مقاومت ها ، قیمت بالا و توان پایین می باشد .


- مقاومت های سیمی ( آجری - گچی ) Wire Wound Resistor

مقاومت سیمی

روش ساخت این مقاومت بسیار شبیه مقاومت های لایه ای است با این تفاوت که به جای نوار بسیار نازک فلز و کربن ، از سیم ضخیم استفاده می شود که این سیم به دور یک پایه سرامیکی پیچیده می شود . این امر سبب می شود که ابعاد این مقاومت ها بسیار افزایش پیدا کند . ویژگی این قطعات دقت و قدرت بسیار بالا می باشد و می توان از آن در کاربرد های توان و جریان بالا به راحتی استفاده نمود . در برخی موارد ، از موادی مانند گچ ، برای پوشش سطح مقاومت استفاده می شود تا مقاومت بتواند حرارت را بهتر دفع کند . به این مقاومت ها مقاومت گچی یا آجری نیز گفته می شود .

در مقاله بعد قصد داریم تا به معرفی سایر دسته بندی های مقاومت های الکتریکی بپردازیم که شما می توانید برای دسترسی به این مقاله به لینک مقاومت های الکتریکی - قسمت چهارم مراجعه نمایید . با بستیوال بهترین ها را دنبال نمایید .

8 علامت که به صورت ظریفانه شما را به باردار بودن مشکوک میکند 8 علامت که به صورت ظریفانه شما را به باردار بودن مشکوک میکند
مقاومت الکتریکی چیست - قسمت چهارم مقاومت الکتریکی چیست - قسمت چهارم