خازن چیست - قسمت چهارم


خازن یکی از مهم ترین قطعات الکتریکی است که در بسیاری از وسایل الکتریکی و الکترونیکی از آن استفاده شده است . در این سری از مقالات قصد داریم تا شما را با این قطعه کاربردی آشنا کنیم . با بستیوال همراه باشید .

خازن چیست - قسمت چهارم

مقاله پیش رو قسمت چهارم و آخرین قسمت از سری مقالات معرفی قطعه الکتریکی خازن است که در قسمت های قبل خازن ، پارامتر ها و مشخصه های آن ، انواع خازن و روش های اتصال آن به مدار مورد برسی قرار گرفت و در این قسمت قصد داریم تا به روش خواندن ظرفیت خازن ها بپردازیم . همچنین برای دسترسی به مقاله اول از این سری مقالات ، می توانید به لینک خازن چیست - قسمت اول مراجعه نمایید . در ادامه با بستیوال همراه باشید .

تولید کننده های قطعات الکتریکی و الکترونیکی ، برای درج مشخصات خازن ها بر روی خود قطعه از دو روش کد رنگی و کد عددی استفاده می کنند . اما متاسفانه بسیاری از خازن های غیر قطبی ، فاقد این دو کد بوده و بدون وجود بسته بندی اولیه خازن نمی توان از ظرفیت آن اطلاع پیدا کرد .

برای اطلاع از ظرفیت دقیق هر خازنی می توان از دستگاهی به نام خازن سنج استفاده نمود که دارای دو ترمینال است و با اتصال خازن به آن می توان از مقدار ظرفیت آن اطلاع پیدا کرد . همچنین دستگاه دیگری به نام LRC سنج نیز وجود دارد که توسط آن می توان علاوه بر اندازه گیری ظرفیت خازن ، اهم مقاومت و اندوکتانس سلف ، از مقدار مقاومت و سلف موجود در ساختار خازن اطلاع پیدا کنیم . نمونه ای از این دستگاه اندازه گیری را می توانید در تصویر زیر مشاهده نمایید .

یک LCR متر دیجیتال

لازم به ذکر است که خازن های الکترولیتی ، فاقد این دو کد می باشند و ظرفیت آن ها بر حسب واحد فاراد به همراه حداکثر ولتاژ کاری بر روی خازن نوشته می شود . همچنین کد های رنگی ، امروزه دیگر استفاده نمی شود و بیشتر مربوط به خازن های قدیمی است که دیگر از رده خارج شده اند .

کد خازن های الکترولیتی

کد عددی خازن ها

همانطور که در تصویر زیر دیده می شود ، این کد ها به صورت کد عدد چند رقمی بر روی خازن ها نوشته می شود که ممکن است در انتها از یک حرف انگلیسی نیز استفاده شود که بیانگر درصد خطای ظرفیت نوشته شده بر روی خازن است . جدول درصد خطا های معادل نیز در ادامه درج شده است .

جدول درصد خطای خازن ها

مطابق شکل در صورتی که عدد نوشته شده بر روی خازن 2 رقمی باشد ، عدد نوشته شده همان ظرفیت بر حسب پیکو فاراد است و در صورتی که از چند رقم استفاده شده باشد ، تمامی رقم ها در کنار هم می نویسیم و معادل رقم آخر صفر جلوی آن ها قرار می دهیم . عدد بدست آمده ظرفیت خازن بر حسب پیکو فاراد است . معروف ترین خازن عدسی یا همان خازن سرامیکی ، خازن 104 است که ظرفیت آن برابر است با 100000 پیکو فاراد یا 100 نانو فاراد و یا می توانیم آن را 0.1 میکرو فاراد بنویسیم .

کد عددی خازن های عدسی

کد عددی خازن های عدسی

تصاویر فوق برگرفته از وب سایت Wikihow است و به شما کمک می کند تا بتوانید کد عددی خازن ها را بهتر درک نمایید .

خازن چیست - قسمت دوم خازن چیست - قسمت دوم
خازن چیست - قسمت سوم خازن چیست - قسمت سوم