آموزش ویدیویی ساز پیانو استاد جلیل سجاد

همچنین بخوانید


در این مقاله نگاهی خواهیم انداخت بر ساز بسیار معروف پیانو و ویدیو هایی آموزشی برای شما قرار داده ایم تا به کمک آن ها بتوانید این ساز فوق العاده را فرا بگیرید ، پس در ادامه با ما همراه باشید

آموزش ویدیویی ساز پیانو استاد جلیل سجاد

پیانو مخفف پیانو فورته یکی از معروف ترین ساز های موسیقیایی است که از آن در بسیاری از سبک های موسیقی مانند کلاسیک ، جاز ، پاپ و ... استفاده می شود . این ساز دارای ویژگی بسیاری می باشد که باعث شده است بسیاری از موسیقی دانان بزرگ ، توسط آن به آهنگ سازی بپردازند .  به صورت استاندارد پیانو دارای 88 کلید است که از این 88 کلید ، 52 کلید سفید رنگ و 36 کلید به رنگ مشکی می باشند که نوازنده را قادر می سازد تا 7 اکتاو صوتی را به طور کامل اجرا نمود .

ساختار پیانو از یک جعبه بزرگ چوبی و آکوستیک تشکیل شده است که در آن رشته سیم های فلزی به صورت موازی و کشیده در کنار یکدیگر قرار گرفته اند . نوازنده با زدن کلید های پیانو ، جسمی چکش مانند بر روی سیم ها کوبیده می شود که این امر موجب به ارتعاش درآمدن سیم و تولید صوت می گردند .

ساخت اولین پیانو به سال های 1700 تا 1710 میلادی بر می گردد و قبل از اختراع این ساز ، هارپیسکورد نزد موسیقی دانان از ارزش بالایی برخوردار بود . تفاوت عمده و مهمی که پیانو با سازهای کلیدی مشابه مانند هارپیسکورد داشت آن بود که در سازهای مشابه قبلی ، شدت صدای حاصل از فشرده شدن یک کلاویه ، مستقل از شدت ضربه وارد شده بر کلید ، مقداری ثابت بود ، اما در پیانو نوازنده قادر بود با ملایم ضربه‌ زدن به کلیدها صدایی نرم ‌تر ایجاد کند و یا با ضربات محکم ‌تر صدایی درشت‌تر با پیانو تولید کند . همین ویژگی باعث شد که به سرعت پیانو مورد توجه آهنگسازان قرن هجدهم میلادی قرار بگیرد . همچنین نام این ساز نیز بر اساس همین ویژگی انتخاب شده است . همانطور که گفته شد نام این ساز از دو کلمه پیانو به معنی آرام و ملایم و فورته به معنی بلند و رسا تشکیل شده است .

در ایران پیانو به سه شکل پیانوی گراند ، پیانوی دیواری و پیانوی دیجیتال یافت می شود که نوع اول کامل ترین مدل پیانو می باشد . شکل زیر نمایی از یک پیانوی گراند می باشد .

پیانوی گراند


نوعی دیگری از پیانو ، پیانوی دیواری است که نسبت به پیانو های گراند دارای مشکلاتی از قبیل تاخیر در صدای کلید ها ، عملکرد ضعیف پدال ها و آکوستیک ضعیف می باشد . این پیانو داری قیمت و ابعاد کمتری می باشد که می توان آن را در داخل مکان های کوچک و به صورت چسبیده به دیوار استفاده نمود . تصویر زیر نمایی از این مدل پیانو می باشد .

پیانوی دیواری

نوع سوم پیانو های موجود در کشور ، پیانوی دیجیتال است که صدای تولید شده توسط این مدل ، به صورت نمونه ضبط شده ای از صدای پیانوی آکوستیک می باشد و از همه لحاظ ضعیف تر از پیانو های گراند و دیواری می باشد . به طور معمول در پیانو های دیجیتال ، کلید ها دارای سه حالت ضعیف ، ملایم و قوی هستند و پدال های پیانو در دو حالت گرفته و آزاد مورد استفاده قرار می گیرند که بیشتر مناسب افرادی است که به تازگی شروع به آموختن این ساز کرده اند . نمونه ای از این مدل را می توان در تصویر زیر مشاهده نمود .

پیانوی دیجیتال

لازم به ذکر است که اخیرا پیانو هایی از شرکت های بزرگی چون یاماها ، کرگ و ... تولید شده اند که از لحاظ عملکرد بسیار شبیه مدل های آکوستیک این ساز می باشند که بسیاری از نوازندگان حرفه ای به دلیل وجود قابلیت حمل آن ها ، از آن ها در بسیاری از اجرا ها استفاده می نمایند .

در ادامه مجموعه ویدیو های آموزش ساز کیبورد و پیانوی استاد جلیل سجاد برای کاربران قرار داده شده که می توانید با مراجعه به لینک زیر به مشاهده این ویدیو های آموزشی بپردازید . استاد جلیل سجاد سال ها است که به آموزش ساز کیبورد و پیانو می پردازند و این ساز را علاوه بر دستگاه های موسیقی غربی ، در دستگاه های موسیقی ایرانی نیز آموزش می دهند . لازم به ذکر است وی کتاب های متعددی تحت عنوان بیر پارسی و پیانیست پارسی منتشر کرده اند که می توانید از آن ها نیز در حین آموزش استفاده نمایید .

مجموعه آموزش ساز پیانو استاد جلیل سجاد


با بستیوال بهترین ها را دنبال کنید


بهترین طرح های لاک ناخن برای ولنتاین بهترین طرح های لاک ناخن برای ولنتاین
طرز تهیه سوسیس خانگی طرز تهیه سوسیس خانگی