اندازه گیری سرعت اینترنت با نرم افزار Speed Test


با توجه به مشکلات شرکت های ارائه دهنده خطوط ADSL در زمینه سرعت اینترنت ، کاربران به دنبال نرم افزار ها و سرویس هایی می گردند که بتوانند به واسطه آن سرعت اینترنت سرویس خود را اندازه گیری کنند که در این جا قصد داریم یکی از بهترین نرم افزار های موجود به نام Speed Test را معرفی کنیم . با ما همراه باشید

اندازه گیری سرعت اینترنت با نرم افزار Speed Test

سایت Speedtest.net یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین سایت‌ها در زمینه‌ی سنجش سرعت اتصال اینترنت است و اپلیکیشن Speedtest را هم بر بستر امکانات همین سایت توسعه داده است . در حال حاضر امکان دانلود رایگان این اپلیکیشن برای اندروید ، آیفون ، آیپد و ویندوزفون وجود دارد که می توانید آن را به کمک لینک های ارائه شده در انتهای این مقاله دریافت کنید . البته نا گفته نماند متاسفانه Speedtest شامل بنرهای تبلیغی است که برای رهایی همیشگی از دست آن‌ها باید هزینه‌ی کمی را نیز پرداخت نمایید .

استفاده از اپلیکیشن Speedtest بسیار ساده است . با اجرا کردن Speedtest ، این اپلیکیشن با توجه به محل استقرار شما به‌صورت خودکار بهترین سرور را برای سنجش سرعت اینترنت برمی‌گزیند . این کار ممکن است چندین ثانیه طول بکشد و اگر اتصال اینترنت شما قطع یا بیش ‌از حد کند باشد ممکن است با یک پیغام خطا روبرو شوید . خوشبختانه Speedtest از سرورهای بسیار زیادی در داخل و خارج از کشور استفاده می‌کند که در صورت تمایل می‌توانید به ‌جای استفاده از حالت خودکار با ورود به تنظیمات اپلیکیشن سرور تست را خودتان انتخاب کنید . پس از انتخاب سرور دکمه‌ای برای شروع سنجش روی صفحه به نمایش درمی‌آید . با زدن این دکمه ، Speedtest سنجیدن سه معیار اساسی سرعت و کیفیت اتصال به اینترنت را شروع می‌کند . معیار اول پینگ Ping نام دارد . پینگ در واقع مدت ‌زمانی است که ارسال یک پیام از سوی شما به سرور و بازگشت پاسخ آن پیام از همان سرور به شما به طول می‌انجامد و برحسب میلی ‌ثانیه نشان داده می شود . این عدد هر چه کوچک ‌تر باشد نشان ‌دهنده‌ی کیفیت بهتر و سرعت بالاتر ارتباط است . معمولا پینگ زیر ۱۰۰ میلی‌ثانیه مطلوب و پینگ زیر ۴۰ میلی‌ثانیه بسیار خوب به حساب می آید .

معیار دوم و سوم به‌ترتیب به سرعت دانلود از سرور و سرعت آپلود روی سرور مربوط می‌شوند . اپلیکیشن Speedtest به ترتیب وضعیت سرعت دانلود و آپلود را برای حدود ۱۰ ثانیه سنجیده و علاوه بر نمایش لحظه ‌ای آن ‌ها روی یک سرعت ‌سنج عقربه‌ای ، روند آن‌ ها را روی یک نمودار میله‌ای هم ثبت می‌کند . عدد نهایی هر کدام از تست‌ ها حاصل میانگین سرعت در طول مدت ‌زمان تست است ولی نمودار میله ‌ای اطلاعات بیشتری فراهم می‌کند و میزان ثبات سرعت اتصال اینترنت را هم نشان می‌دهد . اپلیکیشن Speedtest به‌ طور پیش ‌فرض از واحد مگابیت بر ثانیه Mbps برای نمایش نتایج تست سرعت دانلود و آپلود استفاده می‌کند . این واحد همان واحدی است که معمولا ارایه ‌دهندگان اینترنت آن را برای تقسیم ‌بندی انواع سرویس‌های خود برحسب سرعت به‌کار می ‌برند (برای مثال ۵۱۲ یا ۱۰۲۴) . درنتیجه واحد Mbps معیار خوبی برای سنجش صداقت ارایه ‌کنندگان سرویس اینترنت است . در صورت تمایل می‌توانید واحد پیش‌فرض را در تنظیمات اپلیکیشن به کیلوبایت بر ثانیه (kB/s) تغییر دهید . این واحد همان واحدی است که معمولا هنگام نقل ‌و انتقال فایل‌ ها چه در داخل رایانه و چه هنگام دانلود فایل از اینترنت با آن مواجه می‌شویم . درنتیجه واحد kB/s می‌تواند معیار راحت‌تری برای درک سرعت واقعی دانلود یا آپلود فایل ‌ها باشد .

یک نکته‌ی مثبت دیگر در مورد اپلیکیشن Speedtest بخش تاریخچه‌ی نتایج آن است . در این بخش نتایج تمام تست‌های شما با ذکر تاریخ ، ساعت و نوع اتصال (موبایل یا Wi-Fi) ذخیره می‌شود . بدین ترتیب می‌توانید روند تغییرات سرعت اینترنت خود را پیگیری کنید یا در صورت لزوم اطلاعات دقیقی را در اختیار کارشناسان شرکت ارایه‌کننده‌ی اینترنت خود قرار بدهید . در انتها لازم به ذکر است که سرعت و کیفیت اتصال اینترنت Wi-Fi به عوامل زیادی ازجمله نوع شبکه ، قدرت سیگنال ، نوع موبایل و دانلودهای موازی بستگی دارد و معمولا نتایج تست اینترنت Wi-Fi قادر به بازتاب دادن سرعت کامل اتصال اینترنت پرسرعت نیستند . بنابراین اگر نتایج تست Wi-Fi شما کمتر از انتظار بود لزوما به این معنی نیست که ISP شما راست نمی‌گوید !

این اپلیکیشن را می توانید از لینک های زیر دانلود نمایید

Speed Test
Speed Test
Speed Test

با بستیوال بهترین ها را دنبال کنید

فراز و فرود های سعید معروف با سایت Volleyverse‏ فراز و فرود های سعید معروف با سایت Volleyverse‏
معرفی نرم افزار قدرتمند Share it معرفی نرم افزار قدرتمند Share it