تغییر ساعت رسمی کشور


ساعت رسمی کشور از ساعت 24 تاریخ 30 شهریور سال 94 یک ساعت به عقب کشیده می شود

تغییر ساعت رسمی کشور

بر اساس قانون تغییر ساعت رسمی کشور که در سال 86 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است ، ساعت 24 اول فروردین ماه هر سال ، یک ساعت به جلو کشیده می شود و مطابق با همین قانون ساعت رسمی کشور در ساعت 24 روز 30 شهریور به وضعیت سابق بر می گردد . 

تغییر ساعت تابستانی یا صرفه‌جویی در زمان نور روز (DST)  در بیشتر کشورها با نام ساعت تابستانی نامیده می‌شود و به تغییر ساعت در منطقه‌های زمانی گفته می‌شود که موجب طولانی‌تر شدن روز در عصر و کوتاه‌تر شدن آن در صبح می‌شود . این تغییر معمولاً در ابتدای بهار هر سال انجام و در پاییز نیز به حالت عادی بازگردانده می‌شود . بسیاری از کشورها برای بهینه‌سازی مصرف انرژی ، در فصل بهار و تابستان ساعت رسمی کشورشان را قدری (معمولاً یک ساعت) به جلو می‌کشند، تا ساعات بیشتری از روز با ساعات کاری هم‌خوانی داشته باشد، و در ساعات کم‌تری از روز، نیاز به مصرف انرژی برای تامین روشنایی وجود داشته باشد . 

در ایران نیز، برای نخستین بار، پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷، ساعت رسمی کشور به ساعات تابستانی و زمستانی تقسیم شد . بعد از انقلاب اسلامی ایران این روند به حالت تعلیق در آمد . 

در سال ۱۳۷۰ بر اساس محاسباتی هیأت وزیران ایران مصوبه‌ای را به تصویب رساند که طی آن ساعت رسمی کشور همه ساله در اول فروردین ماه یک ساعت جلو کشیده شود و در سی و یکم شهریورماه به حالت اول بازگردد . ادامه مطالعات در آن دوره نشان داد که حدود ۱۰۰ مگاوات کاهش مصرف در زمان پیک ( اوج مصرف ) حاصل شده‌است . اما دولت ایران در اسفند ماه سال ۱۳۸۴ ( پس از ۱۵ سال ) این مصوبه را ابطال نمود . غلامحسین الهام سخنگوی وقت دولت ، در زمان اعلام این تصمیم دولت اعلام نمود که بررسی کارشناسانه‌ای مبنی بر این که تغییر ساعت در کشور منجر به صرفه‌جویی در مصرف انرژی در کشور شده باشد ، وجود ندارد . وی دلیل لغو مصوبه قبلی هیات دولت را «سردرگمی بخش‌های زیادی از جامعه در اثر تغییر ساعت رسمی کشور» و «عدم وجود بررسی‌های دقیق وکارشناسانه برای تایید صرفه جویی در مصرف برق با روش تغییر ساعت» اعلام نمود. این ادعا در حالی مطرح می‌شد که مدتی قبل از آن مدیر دفتر مدیریت مصرف برق شرکت توانیر از کاهش ۱٫۵ درصدی مصرف برق با تغییر ساعت رسمی کشور در اول فروردین خبر داده بود، و میزان این صرفه جویی ظرف ۶ ماه را بیش از ۷۵ گیگاوات ساعت تخمین زده بود.هم‌چنین برخی نمایندگان مجلس در موافقت با توقف تغییر ساعت، ثابت بودن ساعت را کمکی به بجا آوردن فریضه‌های دینی و کم کردن اتلاف زمان بین نماز و ساعت کار معرفی کردند.

پس از آن در سال‌های ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ نمایندگان مجلس شورای اسلامی، طرح‌هایی را در دستور کار خود قرار دادند تا دولت را مکلف به تغییر ساعت رسمی کشور در شش‌ماهه نخست سال نمایند اما در نهایت این طرح‌ها به‌صورت قانون در نیامدند. این در حالی بود که منابع مختلف پیشنهادهای مختلفی، هم‌چون تاریخ‌هایی جدید برای آغاز و پایان تغییر ساعت در سال را مطرح می‌کردند.

در نهایت در روز ۳۱ مرداد ۱۳۸۶ قانونی مشتمل بر یک مادهٔ واحده مبنی بر تغییر ساعت رسمی کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. بنابر این قانون ساعت رسمی کشور هر سال در ساعت ۲۴ روز اول فروردین یک ساعت به جلو کشیده می‌شود و در ساعت ۲۴ روز سی‌ام شهریور ماه به حالت قبلی برگردانده می‌شود . 

برای مطالعه بیشتر در این مورد می توان به لینک ساعت تابستانی مراجعه نمود . 

زلزله تهران را لرزاند زلزله تهران را لرزاند
برخورد جدی پلیس فتا با شایعه سازان در فضای مجازی برخورد جدی پلیس فتا با شایعه سازان در فضای مجازی